Synchronizované plavání

MEJ synchroPrvní srpnový týden se konalo juniorské Mistrovství Evropy v portugalském Funchalu na ostrově Madeira. Česko mělo svá želízka v ohni hned ve 4 disciplínách a to technickém sóle (Julie Lewczyszynová), volném sóle (Diana Čípová) a technickém a volném páru (Čípová + Lewczyszynová).

První závodní den se v první disciplíně představila Diana Čípová v semifinále volných sól. I přes zisk jedné base mark (= penalizace za špatné provedení figury), se umístila na 10.místě a zajistila si tak postup do sobotního finále.

Druhý den čekaly Češky hned dvě soutěžní disciplíny. Dopoledne semifinále volných párů a odpoledne potom finále technických sól pro Julii Lewczyszynovou. Dopolední část byla pro všechny zdlouhavá, protože rozhodčí museli kontrolovat spoustu provedených chyb a udělovali také hodně penalizací za špatné provedení. Pro náš pár bylo tentokrát výhodou, že startoval hned jako první a byl tak přesně připraven na svůj start. Kvůli drobné nervozitě a také náročnosti celé sestavy se nepodařilo provést správně poslední tři elementy, za které děvčata obdržela base mark. I tak se umístily na skvělém 7. místě, ze kterého postoupily do finále.

Odpoledne se Julie Lewczyszynová představila ve finále technických sólových sestav. V této disciplíně musí závodnice předvést 5 technických elementů, které jsou pro všechny stejné, a k tomu 2 volitelné elementy. V krátkém časovém úseku 2 minut bývá tato sestava velice náročná jak dechově, tak i fyzicky. Julii se podařilo zaplavat čistě bez penalizací a získala ve finále krásné 11.místo z celkových 18 sestav (177,7150 b.).

Ani třetí den nebyl pro pár Čípová + Lewczyszynová odpočinkový, v odpoledním bloku se naše reprezentantky představily ve finále volných párových sestav. S nově upravenými elementy nastoupily do soutěže opět se startovním číslem 1, které se ukázalo jako šťastné. S pouhou jednou penalizací si vylepšily finálové umístění na 6. místo s 149,9708 body a získaly tak pro Česko nejlepší umístění na MEJ za posledních minimálně 7 let.

Čtvrtý soutěžní den a čtvrtý start pro Dianu Čípovou ve finále volných sólových sestav. Na provedení se už začala podepisovat únava z předešlých dní a bohužel se úplně nevydařilo provedení prvního elementu, za který Diana dostala penalizaci. Zvládla si ale udržet své 10.místo ze semifinále a od rozhodčích získala 130.5604 bodu. Jak sama po celé soutěži přiznala, čtvrtý den byl pro ni zlomový. „Na MEJ jsem startovala celkem 5x a předposlední den jsem se nachladila. Takže jsem v sóle a technickém páru startovala s rýmou a bolestí v krku. Nakonec jsem to ale nějak dala a myslím, že můžeme být s výsledky spokojené.“

„Když Dia plavala sólo v semifinále, což byl vlastně první start pro nás, tak jsem byla trochu nervózní, ale věřila jsem jí, že to zvládne. Na finále jsem se těšila, až bude plavat znovu. Myslím, že se jí to moc povedlo a bavilo mě ji podporovat,“ zhodnotila vystoupení své reprezentační kolegyně Julie Lewczyszynová.

Poslední soutěžní den zbývala poslední disciplína pro český pár – technická párová sestava. I přes náročnost celé soutěže, každodenního brzkého vstávání a přípravy zvládla trenérka Oleksandra Yermakova děvčata namotivovat, najít v nich všechnu zbylou energii a díky tomu ji mohla děvčata ukázat všem rozhodčím i divákům. Jejich nejoblíbenější sestava na hudbu z filmu Avatar se jim velice povedla a od rozhodčích nedostaly žádnou penalizaci. Přidaly tak pro Česko podruhé 6. místo, které je doposud nejlepším výsledkem v technické sestavě pro ČR na MEJ.

Všechny výkony svěřenkyň trenérek Marcely Pejšové, Oleksandry Yermakové, Soni Bernardové a Libuše Zídkové hodnotí právě Oleksandra Yermaková, která s nimi celé MEJ absolvovala: „Já hodnotím jejich výkony jako nejlepší za celou historii českého synchra o které vím.  Na téhle soutěži zaplavaly všechny sestavy nejlépe jak mohly, s jejich trenérkou Marcelou udělaly velký kus práce. Společně s Marcelou jsme vytvořily všechny choreografie s vysokou obtížností a zároveň výrazné po umělecké stránce. Oba faktory se nám vyplatily. Děvčata byla skvěle připravená na tuto soutěž, věděly co mají plavat a nebyly tolik nervózní.“