Dvojnásobným triumfem Matěje Kozubka a Lenky Štěrbové skončil republikový šampionát v dálkovém plavání na Seči. Nejprve oba zvítězili na trati 5 kilometrů a současně se oba kvalifikovali na této trati na mistrovství světa v Maďarsku, přičemž dálkoví plavci budou soutěžit na jezeře Balaton.
Následně pak oba perfektně zvládli i závod na 10 kilometrů. S velkým zájmem byl očekáván zejména závod mužů a souboj mezi Matějem Kozubkem a Vítem Ingeduldem. Ingeduld  totiž v půlce června porazil Kozubka na Českém poháru v Tovačově na patnáctikilometrové trati. I na Seči mezi dvojicí eltiních českých reprezenatantů rozhodovaly sekundy. V cíli byl nakonec o 18 sekund rychlejší Matěj Kozubek a stal se pro letošní rok dvojnásobným mistrem republiky. Třetí doplaval Jiří Landsmann. Na mistrovství světa pojede vedle Kozubka i druhý Ingeduld.
V ženské kategorii byl závod nesmírně vyrovnaný až do posledních metrů, kdy o medailové pozice bojovaly Lenka Štěrbová, Alena Benešová a Michaela Štěrbová. V cíli se objevily právě v tomto pořadí s tím, že Lenka Štěrbová získala zlatou medaili o pouhých 8 desetin sekundy. Třetí Michaela Štěrbová pak za druhou Benešovou zaostala o dalších 5 sekund.
Lenka Štěrbová i Alena Benešová splnily podmínky účasti na světovém šampionátu.
Trojice reprezentantů Lenka Štěrbová, Matěj Kozubek a Vít Ingeduld se 1.července zúčastní Evropského poháru na 10 km v Barceloně.