oh 2016 rio clankyČeské plavkyni Barboře Závadové se boj o finálovou účast v polohovém závodu na 400 metrů na olympijských hrách v Rio de Janeiro nenydařil. Třiadvacetiletá bronzová medailistka z ME z roku 2012 obsadila časem 4:38,53 minuty 14.místo. V případě útoku na vlastní český rekord 4:35,60 by mezi osmičkou nejlepších nechyběla, Jako poslední se  kvalifikovala KanaďankaEmily Overholtová s časem 4:36,54.
Závadová, která skončila loni na mistrovství světa v Kazani na své silné trati s časem 4:36,73 pátá, se v Riu finálové osmičce nepřiblížila. Ve čtvrté rozplavbě skončila šestá a v té chvíli figurovala na celkovém osmém místě, ale celá zbývající osmička favoritek ji následně předčila.
DvaadvacetiletýJaneček, který se necelý měsíc před startem olympiády dostal do nominace díky splněnému limitu B, na finálovou osmičku neměl podle předpokladu šanci. Při premiéře pod pěti kruhy se nedokázal přiblížit vlastnímu českému rekordu 4:18,34 minuty.
Osmnáctiletá Svěcená skončila v třetí rozplavbě na čtvrté pozici, ale následně se propadala pořadím. Také zaostala za svým českým maximem 58,54, jehož zopakování by stačilo na 23.místo.
Micka, který chce útočit na finále na své hlavní 1500 metrů, také nedokázal atakovat svůj národní rekord 3:48,32. Postupový čas osmého Francouze Jordana Pothaina 3:45,43 byl nad jeho síly a skončil n a 29.místě.