2016 hoorn wjowscTěsně za hranicí první desítky skončila na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v nizozemském Hoornu na trati 10 kilometrů Alena Benešová, když doplavala na 11. místě. Silvie Rybářová obsadila 20. příčku. Mezi muži patří na stejné trati Matěji Kozubkovi 21. a Vítu Ingeduldovi 29. místo.
Nejvíce se z českého týmu dařilo v zahajovací disciplíně šampionátu Aleně Benešové. Osmnáctiletá plavkyně se držela v první polovině trati v elitní desítce, aby se nakonec v čase 2:07.16.6 objevila v cíli jako jedenáctá. Silvie Rybářová se prakticky po celý závod pohybovala kolem dvacáté pozice a na 20. místě také figuruje v konečných výsledcích. Desítku vyhrály v mrtvém závodě hned dvě plavkyně, které dosáhly shodného času 2:07.00.1. O zlato se tak podělily Aurelie Muller z Francie a Italka Rachele Bruni, na něž Benešová ztratila 16 a půl sekundy. K medaili scházelo Benešové rovných 13 sekund. Na startu chyběla Jana Pechanová, která se připravuje na olympiádu v Riu.
Dvojnásobné zastoupení měli Češi i v mužské kategorii. Za ženami ale výsledkově zaostali. Lepší z českého dua Matěj Kozubek doplaval výkonem 1:55.55.2 na 21. příčce. Vít Ingeduld byl o osm míst za Kozubkem. Roli jednoho z favoritů potvrdil domácí Ferry Weertman, který v dramatickém finiši předčil o šest desetin sekundy druhého Burnella z Velké Británie a o sekundu třetího v poiřadí Francouze Oliviera.