thn MEJ Seemanova stribroV maďarském městě Hódmezővásárhely získala na juniorském mistrovství Evropy v plavání Barbora Seemanová svou první medaili na významné mezinárodní události. Po včerejším hladkém postupu mezi finálovou osmičku na 100 metrů volný způsob dnes vybojovala časem 54.97 stříbro. Tomáš Franta na 100 metrů znak opět měnil české rekordní tabulky a výkonem 54.88 skončil pátý.
Barbora Seemanová prokázala už loni na Evropských hrách v Baku, že v ní roste českému plavání kvalitní závodnice s ambicemi uspět na mezinárodní scéně. Letos v dubnu oslavila teprve šestnácté narozeniny a během posledních týdnů zaplavala české rekordy dospělých na 100 i 200 metrů volný způsob. Na kratší z obou tratí postoupila na evropském šampionátu juniorů do finále z prvního místa v semifinále a bylo jasné, že bude útočit na medaili. Seemanová, která plave za pražský Motorlet, očekávání splnila a výkonem 54.97 si dohmátla pro stříbro. Rychlejší byla jen Freya Anderson z Velké Británie, která předčila českou rekordmanku o 25 setin sekundy. Třetí skončila Ruska Maria Kameněva.
Tomáš Franta před rokem na Evropských hrách v Baku poprvé zaplaval na 100 metrů znak český rekord mezi seniory časem 55.70 a na jaře si vzal i rekordní výkon na poloviční trati. V Maďarsku úřadoval už včera v semifinále, kdy maximum z ME v Londýně 55.38 vylepšil o 16 setin sekundy. V dnešním finále sice skončil mimo medailové pozice pátý, ale jako první Čech se dostal na znakařské stovce pod 55 sekund. V cíli časomíra ukázala 54.88, což je zlepšení českého rekordu o 34 setin sekundy. Závod vyhrál Kliment Kolesnikov z Ruska.
Postup do finále krátké polohovky si dnes zajistil Marek Osina. Všestranný plavec Komety Brno nejprve prošel z rozplaveb jako sedmý časem 2:03.89. V semifinále plaval o sedm setin pomaleji a spolu s německým reprezentantem Klenzem, který zaplaval shodný čas se rozplavávali o postup do finále z osmého místa. V rozplavání Marek vyhrál a postoupil do zítřejšího finále