thn pechanova oh2016Na olympijské kvalifikaci v dálkovém plavání v Setúbalu se Jana Pechanová dokázala probojovat na své čtvrté olympijské hry. V závodě na 10 kilometrů doplavala na 13. místě a v redukovaném pořadí obsadila 10. příčku. V Riu může každou zemi reprezentovat jen jeden plavec. Mezi muži usiloval o postup Jan Micka, ale 21. místo na postup nestačilo.
Jana Pechanová startovala už na olympiádě v Aténách v roce 2004, kdy plavala v bazénu závod na 800 metrů, ale do finále nepostoupila. Pak se zaměřila na dálkové plavání a v Pekingu 2008 doplavala na desetikilometrové trati osmá a o čtyři roky později v Londýně devátá. Před třemi lety se jí narodila dcera Pavlína a plavání vyměnila za péči o dceru. K plavání se ale vrátila s cílem přidat další olympijskou účast, což se jí v Setúbalu podařilo. Ve vlnách Atlantiku začala na předních místech, aby pak kolem poloviny závodu plavala až ve třetí desítce průběžného pořadí. V závěru se 35letá rodačka z Rakovníka posunula až na výborné 13. místo, které v redukovaném pořadí zemí znamenalo desátou kvalifikační pozici a tím postup do Ria. Druhá česká plavkyně Silvie Rybářová obsadila 27. místo.
Jan Micka už má jistotu účasti na olympiádě v bazénových disciplínách na 400 a 1 500 metrů volný způsob. Dálkovému plavání se věnoval v dorosteneckém věku a mezi seniory chtěl využít výhodně nastaveného olympijského programu, kdy jsou závody na otevřené vodě zařazeny až po bazénovém plavání ve druhém týdnu her. V Setúbalu se dlouhou dobu držel na postupových pozicích, aby v cíli skončil na 21. místě, což na kvalifikaci do Ria o cca 23 sekund nestačilo. Do Brazílie se nepodívá ani Ján Kútnik, který skončil 44.