Micka webVelmi našlapaný program měl v předchozích dnech Jan Micka. Už jistý účastník olympijských her v Riu na tratích 400 a 1 500 metrů volný způsob se zúčastnil Evropského poháru v dálkovém plavání v Eilatu a v pátek a v sobotu pomáhal svému klubu USK Praha při republikovém šampionátu družstev. V Eilatu si zajistil postup do olympijské kvalifikace v Setúbalu a v Ostravě při MČR družstev vyhrál tři závody na 200, 400 a 1 500 m volný způsob. I tak ale skončil USK mimo medailové příčky.
Vzhledem k olympijskému programu plaveckých soutěží, kdy nejprve jsou na pořadu bazénové disciplíny a po nich až závody na otevřené vodě, se Jan Micka rozhodl, že se pokusí probojovat do Ria i jako dálkový plavec. V juniorských kategoriích plaval na dlouhých tratích i na mezinárodní scéně, ale v posledních letech už se koncentroval hlavně na bazénové tratě. Prvním krokem k olympijské účasti v závodě na 10 kilometrů bylo zvládnutí nominačního závodu pro olympijskou kvalifikaci v Eilatu.
V Izraeli postoupili do červnové kvalifikace v Setúbalu vedle Jana Micky také Ján Kútnik a z žen Jana Pechanová se Silvií Rybářovou. Je zajímavé, že Micka, Kútnik a Pechanová se připravují pod trenérkou Jaroslavou Passerovou. Micka skončil ze všech českých plavců nejlépe, když doplaval na třetím místě. „Byl to můj první závod na 10 kilometrů a také první závod v moři. Počasí bylo parádní a voda teplá, i když trochu kalná.  Třetí místo v Evropském poháru bylo pro mě překvapením a s výsledkem jsem naprosto spokojený,“ září spokojeností Jan Micka.
Mezi dálkovými plavci měl zkušenosti s juniorskými distancemi, ale v Eilatu se poprvé vydal na desetikilometrovou trať.  Závod v Rudém moři viděl následovně. „Od začátku závodu to se mnou bylo jak na houpačce. Jednou jsem byl poslední, během minuty zase pátý a takhle jsem se trápil celá čtyři kola. Naštěstí v předposledním kole jsem se dokázal probojovat na 5. místo a do posledního kola jsem už jel jako druhý. Půl kola do cíle jsem plaval bok po boku s Polákem, ale bohužel na poslední bójce jsem zvolil špatnou stopu a tenhle souboj jsem prohrál.“ Před Micku se v cíli dostali pouze dva polští plavci, kteří se ale v Eilatu připravovali s týdenním předstihem.
Před olympijskou kvalifikací v Setúbalu čeká na Jana Micku mj. start na mistrovství Evropy v polovině května v Londýně.