Na Maltě se uskutečnilo juniorské mistrovství Evropy v synchronizovaném plavání a český tým měl zastoupení ve všech ženských disciplínách. Mladým Češkám se podařilo třikrát proniknout do elitní desítky pořadí. Ve všech třech případech si za své výkony vysloužily od rozhodčích hodnocení znamenající 9. místo. Dvakrát se do Top 10 prosadily v týmových sestavách a dvojice Kudynová, Majerová v technickém programu.
Ve volných sestavách jednotlivkyň převedla parádní kvalifikaci Diana Čípová, když do finále zamířila z 8. místa. Ve finále už se na body ani pořadí z kvalifikace nebere ohled a začíná se od nuly. Čípová udělala pro úspěch maximum a obsadila konečné 11. místo. V technickém programu jednotlivkyň reprezentovala Česko Tereza Smetanová. Plavalo se rovnou finále a mladá Češka obsadila 13. místo.
„Obě sestavy zajela Diana čistě, bez srážek za deklarovanou obtížnost. Hodnocení za provedení bylo v obou případech vyšší než za umělecký dojem. Tady vidíme prostor pro práci do budoucna. Nicméně soupeřkám se také dařilo zaplavat čistě, a s úbytkem sil ke konci závodu to Dianě stačilo až na 11. příčku ve dvanáctičlenném finále. Bodově je to velmi vyrovnané a nezaregistrovali jsme v rámci konkurence žádný dramatický propad. Nastavení obtížnosti bylo zvoleno v pořádku. Vzhledem k zaplavané čistotě provedení obtížnosti a s výhledem k MSJ ji zkusíme ještě o něco málo zvednout,“ zhodnotila výkon Diany Čípové předsedkyně Výboru sekce synchronizovaného plavání ČSPS Renata Kožená.
Pár Mariana Kudynová, Silvie Majerová se představil v obou soutěžích dvojic. Více se českým plavkyním dařilo v technickém programu, v němž bylo naplánováno přímo finále bez kvalifikace. Kudynová s Majerovou zaplavaly velice pěkně a dosáhly na 9. místo. Ve volných sestavách jim nepřálo štěstí, protože v kvalifikaci skončily těsně za postupem do finále na 13. pozici.
„Technické duo děvčata konečně zajela čistě a podala velmi kvalitní výkon, což se odrazilo i na bodovém hodnocení. Nakonec to stačilo na 9. místo, které je přesně v polovině startovního pole. V tomto případě, kdy všichni plavou 5 stejných povinných elementů, 2 volné elementy a 1 akrobatický prvek, není moc prostoru pro dramatické zvýšení obtížnosti. Ale cítíme, že se opět s výhledem k MSJ budeme muset posunout z obtížnosti 29 ke 30, či něco málo přes 30. Ve volném programu děvčata zaplavala kvalitní sestavu, bohužel v závěrečných elementech dvakrát chybovaly v provedení obtížnosti, z čehož pramenila ztráta na finále. Je to však pro ně první velký závod a berou ho jako velkou zkušenost směrem k srpnovému MSJ, kde bude cílem zaplavat čistě. Zvolená obtížnost 31.10 byla v rámci startovního pole opět konkurenceschopná a s výhledem k MSJ opět zvážíme malé zvýšení na cca 33-34,“ podala podrobný popis závodů i dalších záměrů Renata Kožená.
Dvě devátá místa přinesly českým barvám oba týmové závody. Ve volných sestavách musely projít mladé Češky do finále přes kvalifikaci, v níž obsadily 8. příčku. Ve finále si pak o jedno místo pohoršily a skončily deváté. Stejná pozice patřila českému týmu i v technickém programu.
„Technická sestava byla zajetá čistě z hlediska deklarované obtížnosti. Bohužel jsme plavaly s třetí nejnižší obtížností, čemuž by ve výsledcích odpovídala 8. pozice. Bohužel startovní číslo 1 nám moc nepomohlo a čistý výkon stačil až na 9. místo. S výhledem k MSJ budeme muset zapracovat na zvýšení obtížnosti. Času již není mnoho. Děvčata si teď chvíli odpočinou a koncem července se vrhnou zase do tréninku. Vzhledem k času všechny případně změny budou muset být citlivě posouzeny tak, aby hlavním cílem stále zůstala bezchybnost zaplavání nastavené obtížnosti, samozřejmě s ohledem na konkurenceschopnost sestavy,“ ohlédla se za týmovým výkonem Renata Kožená a nastínila nejbližší plány.
MEJ V SYNCHRONIZOVANÉM PLAVÁNÍ
VÝSLEDKY
VOLNÉ SÓLO
TECHNICKÉ SÓLO
VOLNÝ DUET
TECHNICKÝ DUET