IVR 0482Plavání je sportem čísel, kdy mnohdy i jen jedna setina rozhoduje o úspěchu nebo zklamání a vytváří tenkou hranici mezi radostí a slzami. Mistrovství Evropy v Bělehradě a medailová exploze českých plavců zamávaly historickými tabulkami, když řečí čísel vychází letošní šampionát ve srovnání s těmi předchozímu jako jednoznačně nejúspěšnější.

Doposud nejvydařenější mistrovství Evropy se pro české plavce uskutečnila v letech 1997 a 2012. V obou případech získala výprava po třech medailích. V roce 1997 hostila šampionát Sevilla, kde Češi brali po třech bronzech. Daniel Málek, který tehdy patřil mezi světovou elitu mezi prsaři, a v Seville se na tratích 100 a 200 metrů radoval hned dvakrát. Právě tyto jeho bronzy byly až do letošního šampionátu posledními českým mužskými medailemi na mistrovství Evropy. O třetí bronzový úspěch se v polohovce na 400 metrů zasloužila Hana Černá. V pořadí národů tehdy skončilo Česko na 18. místě.

Před olympiádou v Londýně v roce 2012 bylo na programu mistrovství Evropy v Debrecénu, kde byly výrazně vidět tři české reprezentantky. Petra Chocová (dnes Weber) se stala mistryní Evropy na prsové padesátce. Simona Baumrtová (známá posléze jako Kubová a dnes Rushton) si doplavala pro bronzovou medaili na znakové stovce a Barbora Závadová (dnes Cohen) v polohovém závodě na 400 metrů rovněž vezla domů bronz. V medailové tabulce patřilo Česku 13. místo, když až na dalších příčkách zůstaly i plavecky silné země jako Polsko nebo Nizozemsko.

I v porovnání s těmito dvěma mimořádnými šampionáty je vidět, že ME v Bělehradu bylo pro českou výpravu naprosto jedinečné. Obě mistrovství překonala už sama Barbora Seemanová ziskem dvou zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile. Spolu se zlatem z ME v Budapešti v roce 2021 je Seemanová ve 24 letech nejúspěšnější českou plavkyní v historii evropských šampionátů. Dosavadní maxima z let minulých pak s další kovy Horské, Janíčkové a Gracíka čeští plavci letos více než zdvojnásobily. Do konečného pořadí zemí se počítaly medaile ze všech plaveckých sportů, které byly v Bělehradě na programu, a Česko skončilo dvanácté. Když vezmeme pouze bazénové plavání, tak se český tým vyšvihl na skvělé 5. místo! Lepší byly jen Maďarsko, Řecko, Izrael a Polsko. A to ještě zůstala doma jedna naděje do dalších let. Juniorský mistr Evropy a světa Miroslav Knedla letos na jaře maturoval a bělehradský šampionát vynechal, ale součástí týmu bude znovu už na olympiádě v Paříži. Své ambice a možnosti naznačil už několikrát a do budoucna by i on mohl následovat aktuální medailisty.

Sedm medailí, z toho tři zlaté, ukazují sílu českého plavání, ale jsou i závazkem do dalších let. Lepší motivaci pro všechny plavce, než úspěchy z Bělehradu, si lze jen těžko představit.