V Thajsku ve sportovním areálu Thanyapura se momentálně připravuje desítka českých plaveckých reprezentantů. Konkrétně Barbora Závadová, Jan Micka, Jan Šefl, Simona Baumrtová, Pavel Janeček, Martina Moravčíková, Petr Bartůněk, Anna Kolářová, Alena Benešová a Jana Pechanová. Poslední dvě jmenované jako sparing, protože se připravují spíše na kvalifikaci pro OH v dálkovém plavání na 10 kilometrů. Doprovodný tým je čtyřčlenný. Reprezentační trenér Vlastimír Perna, trenéři Jaroslava Passerová a Jaroslav Strnad a fyzioterapeut Petr Červenka. Další podrobnosti přidává v rozhovoru Vlastimír Perna.
Na co se při soustředění zaměřujete?
Celý tým je rozdělen do tří tréninkových skupin, a tréninkový program je tak i diferencován. Skupina Jaroslavy Passerové (Micka, Janeček, Benešová, Pechanová) polyká kvanta kilometrů, absolvuje 2x denně tříhodinové jednotky, trénink je zaměřen zejména aerobně. Jaroslav Strnad pečuje o své dva svěřence (Závadová, Šefl) a trénink je uzpůsoben jejich specializacím. Část mají společnou a část rozdílnou. Barbora se samozřejmě připravuje na svou polohovku a Honza na dvoustovku motýl. Jejich trénink je kombinace všech stránek aerobního i anaerobního tréninku. Podstatná část tréninku ve vodě je také věnována zvyšování plavecké záběrové síly, tedy plavání s odporovými pomůckami nebo zvyšujícími záběrovou plochu. Moje skupina, co do specializace více heterogenní (Baumrtová, Moravčíková, Kolářová, Bartůněk), měla první týden přípravu zaměřenou především na aerobní kapacitu, druhý týden jsme zařadili více anaerobních sérií, jak alaktátových, tak i s vysokým nárůstem laktátu. Poslední týden to je kombinace lehkého aerobního tréninku a krátkých sprinterských sérií, ovšem sem tam se najde i náročná laktátová série.
V jakém prostředí se připravujete a jaké jsou podmínky pro přípravu - bazén, hotel, stravování apod.
Sportovní centrum Thanyapura je fantasticky vybavené pro přípravu na nejvyšší možné úrovni. A to nejen pro plavce, ale pro spoustu jiných sportů. Nejvíce tady dominují triatlonisté a plavci. Padesátimetrový bazén, hned vedle pětadvacetimetrový bazén, dvě posilovny, tělocvičny, spinning, několik tenisových kurtů, beachvolejbalové kurty, běžecký ovál (netradiční délky 500m), fotbalové hřiště, Spa, medicínské zázemí, fyzioterapie ... téměř sportovní ráj. S kolegy jsme se shodli, že lepší podmínky jsme snad ještě nikde nezažili. S tím samozřejmě souvisí výborné ubytování (jednopatrové apartmány), výborná strava, stále usměvavý personál, prostě paráda. Jediná drobná vada je, že centrum je téměř uprostřed ostrova, do nejbližšího supermarketu je to 6 km a k moři 13 km. Ale dá se s tím žít, pronájem motorky je velmi levný a pohonné hmoty za 16 Kč litr :-)
Snažíte se nějak simulovat podmínky, které budou v Riu - jako např. večerní tréninky vzhledem k finálovému programu v Riu, který se poplave až pozdě večer?
Simulaci podmínek v Riu jsme zvažovali, ale nakonec jsme od takového plánu ustoupili. A to ze dvou důvodů. 1) domnívám se, že simulovat zatížení v nestandardních tréninkových podmínkách půl roku před akcí je zbytečné, organismus se stejně velmi rychle nastaví zpět. Muselo by jít o delší období a nejlépe těsně před OH. 2) simulovat podávání maximálního sportovního výkonu v nočních hodinách kvůli tomu, že se v Riu v takovém čase poplavou finále - to bych chápal u zemí, které budou mít své zastoupení ve většině finálových disciplín. Při vší důvěře ve schopnosti našich plavců se domnívám, že maximální životní výkon budou muset podat již v rozplavbách. Přesto, avšak spíše z organizačních důvodů, než že bychom to chtěli cíleně, trénujeme v Thajsku v zajímavých hodinách, 9/10-12 a 18/19-21 (skupina p. Passerové začíná o hodinu dříve, proto dva časy začátku).
Trénují v Thajsku i plavci z jiných zemí? Jste s nimi v kontaktu?
Při našem příletu zde trénovala početná skupina Francouzů, v níž čněl známý kraulař, dvojnásobný olympijský vítěz Yannick Agnel. Také trojice kvalitních Italů a skupina maďarských plavců. Ve druhé polovině našeho pobytu přiletěl jiný maďarský tým. Na nějaké dlouhé povídání není čas, občas prohodíme pár vět u bazénu, ale ve volném čase se ani nevídáme.
Je čas i na nějaké aktivity mimo plavání? Nějaký zajímavý výlet, setkání?
Pro regeneraci samozřejmě zařazujeme i volné půldny či celé dny (obě neděle). Takže jsme v prvním týdnu pro náš tým zařídili výlet od města Phuket, kde jsme měli hodinu a půl na obhlídku "Starého města", dále jsme navštívili největší chrám na ostrově Wat Chalong s velmi zajímavým tržištěm, ti nejodvážnější s ochutnávkou místní pražené havěti, nakonec Promthep Cape, nejjižnější místo ostrova s vyhlídkou na údajně úchvatný západ slunce. Údajně proto, že jsme měli smůlu na lehkou oblačnost, takže západ slunce za mořský obzor se nekonal. První neděli jsme měli výlet do Fruit Garden s malou ochutnávkou, na sloní farmu a projížďkou a dalšími drobnými atrakcemi, které nám průvodkyně téměř odepřela. Ale nádherný byl potom výlet lodí pod názvem James Bond Island Safari. Plavba mezi nádhernými ostrovy a zajímavou tropickou vegetací, oběd v sice komerční, ale rybářské vesnici na ostrově, prohlídka míst, kde se v roce 1974 natáčel film o Jamesi Bondovi s Rogerem Moorem. To byl myslím pro všechny moc hezký zážitek.