ODM2024 banner 2

Julie PleskotovaSvětový pohár v dálkovém plavání pokračoval druhým dílem v Golfo Aranci na Sardinii, kam se vytrvalecká elita přesunula krátce po Evropském poháru v Piombinu. Na startu byla i trojice v českých reprezentačních čepičkách Julie Pleskotová, Martin Straka a Matěj Kozubek. Na nejlepší umístění českého týmu dosáhla na 23. pozici Julie Pleskotová. Marin Straka skončil v mužské kategorii na 25. místě, Matěj Kozubek kvůli zdravotnímu problému závod nedokončil.

Julie Pleskotová se mezi ženami neztratila a po téměř celou dobu držela krok s čelem závodu. 22letá česká reprezentantka se až do poloviny závěrečného ze šesti okruhů pohybovala v hlavním poli po boku favoritek, které se jí vzdálily až v posledním stovkách metrů. Pleskotová se objevila v cíli na 23. místě se ztrátou tři čtvrtě minuty. Pódium patřilo zedvou třetin brazilským plavkyním, když vyhrála sedminásobná mistryně světa a olympijská vítězka z Tokia Ana Marcela Cunha před Viviane Jungblut. Třetí doplavala Němka Leonie Beck.

Závod mužů evidoval na startu dva české vytrvalce, nastávajícího a nedávného olympionika. Matěj Kozubek reprezentoval Česko na předchozí olympiádě v Tokiu a Martin Straka už má jistotu účasti na letošních olympijských hrách v Paříži. Do cíle se v Golfo Aranci dostal pouze Martin Straka, protože Matěje Kozubka zradilo zdraví, když byl kvůli problémům s ramenem nucen ve třetím okruhu odstoupit. Straka se dokázal vyrovnat absolutní špičce prakticky po celý průběh závodu. V cíli dohmátl s odstupem necelých 25 sekund na 25. místě a nechal za sebou i italskou hvězdu dlouhých tratí Gregoria Paltrinieriho. První dvě příčky v cíli obsadili Francouzi, když zvítězil Marc-Antoine Olivier před Loganem Fontainem a třetím Kristofem Rasovszkym z Maďarska.

Další konfrontaci s mezinárodní konkurencí absolvují čeští dálkoví plavci v půlce června na mistrovství Evropy v Bělehradě.