Weber PetraVelká cena Pardubic byla druhým dílem Českého poháru Arena Cupu v plavání a na start přilákala velmi dobrou konkurenci. Silným okamžikem mítinku byl výkon Petry Weber na prsové padesátce, která v rozplavbě časem 31.46 jen o 2 setiny sekundy zaostala za limitem pro mistrovství Evropy. Jan Čejka vyhrál všechny tři znakové tratě a na stovce i dvoustovce mu jen velmi málo chybělo k limitům pro červnové ME v Bělehradě. Janíčková pak slavila vítězství ve čtyřech závodech, a také ona jen těsně zaostala za evropskými limity.

Petra Weber se před dvanácti lety ještě pod dívčím jménem Chocová stala dvakrát mistryní Evropy.  A jen dvě setiny sekundy chyběly české rekordmance, aby si připsala po šestileté pauze další účast na evropském šampionátu, když ve 37 letech předvedla v rozplavbě na 50 metrů prsa výkon 31.46. Ve finále pak zkušená plavkyně vyhrála časem 31.56.

Stejně jako na konci dubna při Velké ceně Ostravy kralovala ženským disciplínám Barbora Janíčková, která si na východě Čech zopakovala čtyři prvenství. Janíčková vyhrála kraulovou stovku i padesátku, polohovku na 200 metrů a znakovou dvoustovku. A navíc ve třech případech sahala po limitech pro evropský šampionát. Nejblíže se Janíčková dostala k požadovanému času na trati 50 metrů volný způsob, když ji při zaplavaném výkonu 25.44 dělilo od startu v Bělehradě jen 22 setin sekundy. Na stovce se pak A limitu přiblížila na rovné 4 desetiny, když dohmátla v čase 55.44, což byl mezi ženami i bodově nejlepší výkon mítinku. O 54 setin sekundy rychlejší čas potřebovala Janíčková k limitu na trati 200 metrů znak, na které vyhrála výkonem 1:01.65.

Jan Čejka zná v pardubickém bazénu každičký centimetr čtvereční plochy bazénu a domácího prostředí dokázal využít na všech znakových tratích, když vyhrál padesátku, stovku i dvoustovku a přidal i zajímavé výkony. Na obou delších tratích se Čejka snažil útočit na limity pro letošní evropský šampionát, aby mu nakonec k letence do Bělehradu v obou případech scházelo 44 setin sekundy. Na stometrové trati doplaval v čase 54.89 a dvoustovku zvládl za 1:59.67. Limit na ME nebyl pro Čejku daleko ani na padesátce, na níž mu u času 25.81 chybělo k pokoření stanovených kritérií 53 setin sekundy.

Jan Šefl zamířil do Pardubic, aby ukázal výbornou formu na obou sprinterských motýlkových tratích. Nejprve doslova prolétl 50 metrů motýlek v čase 23.49, kterým jen o 7 setin sekundy zaostal za svým měsíc starým českým rekordem z Eindhovenu, kde jeho domácí maximum znamenalo i A limit pro evropský šampionát. Jeho víkendový čas byl bodově nejhodnotnějším výkonem Velké ceny Pardubic oceněným 852 body. Šefl nezahálel ani na dvojnásobné trati, na níž dohmátl v čase 52.87, jen 59 setin za limitem pro ME, a z Pardubic odjel se dvěma vítězstvími.

Příštím závodem Českého poháru Arena Cupu 2024 bude Letní mistrovství ČR. Domácí šampionát se uskuteční ve dnech 13.-16. června v Ústí nad Labem.