MZ StockholmSwim Open ve Stockholm jsou závody, kde se vždycky dařilo českým plavcům a letošní rok nebyl výjimkou. Ve švédské metropoli nasbírali cekem sedm medailí, přičemž Miroslav Knedla dvakrát vyhrál a jednou skončil druhý. Kristýna Horská a Michal Judickij dosáhli na stříbro a Jan Šefl s Davidem Ludvíkem na bronz.

Miroslav Knedla ovládl ve Stockholmu obě své znakové tratě na 50 a 100 metrů. Na padesátce vyhrál rozplavby a ve finále výkonem 24.79 zvítězil s ohromným náskokem 95 setin sekundy na druhého Švéda Samuela Törnqvista, a navíc jen 15 setin zaostal za svým českým rekordem z loňského léta. Stovce pak po druhé příčce v rozplavbách kraloval časem 54.20, když na druhou pozici opět odsunul o 1.33 sekundy svůj stockholmský znakový stín Samuela Törnqvista. Osmnáctiletý plavec ze Zlína si dělal zálusk na vítězný hattrick, který mu ale na polohové dvoustovce vzal Litevec Danas Rapšys. Knedla byl první v rozplavbách, ale ve finále ho Rapšys zdolal o 72 setin sekundy. Český teenager, kterého za pár týdnů čeká maturita, zaznamenal na 2. místě čas 2:01.99 a Stockholm opouštěl se skvělou bilancí dvou výher a jedné stříbrné pozice.

Ve výborné formě se ve Stockholmu prezentovala i Kristýna Horská. Ve své nejsilnější disciplíně 200 metrů prsa se šestá z letošního mistrovství světa v Dohá kvalifikovala do finále ze 3. příčky. Nad její síly byla ve finále pouze aktuální mistryně světa Tes Schouten z Nizozemska a Horská tak obsadila 2.místo časem 2:24.74, když v cíli ztratila jen 12 setin sekundy na svůj český rekord z loňského října z Budapešti. Finále plavala Horská i na poloviční distanci, na níž dohmátla výkonem 1:09.23 osmá.

První výrazný úspěch na seniorské mezinárodní scéně si připsal Michal Judickij v polohovém závodě na 400 metrů. Po vyhraných rozplavbách byl ve finále v polovině závodu druhý, aby se na třetím úseku posunul do vedení. V závěru už ale neodolal mohutnému finiši, který předvedl Slovák Richard Nagy, a doplaval na parádním 2. místě v čase 4:22:87.

Ani Kristovy roky nemohou přibrzdit Jana Šefl na cestě za dalšími kvalitními výsledky. 33letý zkušený reprezentant ve Stockholmu na trati 50metrů motýlek nejprve prošel čtvrtým časem 23.91 do finále, aby v něm výkonem 23.57 pro sebe urval za vítězným Korstanjem z Nizozemska a druhým Němcem Armbrusterem bronz. Na dvojnásobné trati plaval Šefl rovněž finále, ve kterém skončil na 5. místě v čase 53.03.

David Ludvík si pro cenný medailový úspěch doplaval na znakové dvoustovce. Z rozplaveb postupoval ze třetího místa, což už dávalo tušit jeho útok na pódiové umístění. Ve finále David Ludvík dohmátl v čase 2:03.11 a mohl se radovat z bronzové medaile, když před ním skočili domácí Törnqvist a Francouz Mathieu.

Matěj Zábojník sice na medaili na 200 metrů prsa nedosáhl, ale jeho postup do finále a v něm 5. místo se rozhodně bere jako úspěch. V cíli finále nejdelší prsové tratě se objevil v čase 2:12.83. Na stovce pak Zábojník obsadil ve finále 7. příčku za výkon 1:02.04.