SEEMANOVA MS2024 200K Plavecký svět se opět po letech začíná učit správně vyslovovat česká jména. Barbora Seemanová, Kristýna Horská a Miroslav Knedla jsou zosobněním celkem čtyř finálových startů českých bazénových plavců na v neděli skončeném mistrovství světa v Dohá. Úspěchem jsou i semifinálové účasti opět Barbory Seemanové s Miroslavem Knedlou, a také Daniela Gracíka a Ondřeje Gemova.

Seemanová se může pyšnit hned dvěma postupy do finále Nejprve dosáhla na 4.místo na kraulové dvoustovce a na poloviční distanci skončila osmá. K jejím parádním vystoupením ještě musíme přidat i semifinále na 100 metrů motýlek, v němž skončila těsně za postupem desátá. Na 200 metrů volný způsob se rvala do posledního tempa o medaili, aby v cíli byla na 4.místě v čase 1:56.13. K naplnění medailového snu scházelo české reprezentantce jen 13 setin sekundy. Barbora Seemanová pak uzavřela úspěšné mistrovství světa v Dauhá 8. místem ve finále na 100 metrů volný způsob, v němž dohmátla v čase 54.64 jako osmá. „Určitě jsem za to moc ráda. Za dvoustovku určitě mnohem víc. Finále stovky bylo za odměnu a jsem ráda. Je to taková vzpruha do začátku olympijského roku a do sezóny. Určitě máme spousta věcí, na čem můžeme pracovat, ale zároveň je to takové, že jsem splnila cíl, se kterým jsem sem jela, což je určitě na začátek fajn,“ zhodnotila celý šampionát pro Radiožurnál Sport Barbora Seemanová.

Po medaili z prosincového ME v krátkém bazénu v Otopeni zvládla Kristýna Horská parádně na 200 metrů prsa své první finále na mistrovství světa. V boji elitní osmičky dosáhla Kristýna Horská výkonu 2:25.34, kterým si zajistila 6. místo. „Konec strašně bolel, ale oproti včerejšku (semifinále) to bolelo míň. Ale 6. místo je opravdu něco, co jsem nečekala a jsem s tím strašně moc spokojená,“ zářila po svém úspěchu Kristýna Horská, pro kterou je nejbližším cílem zaplavat i olympijský limit do Paříže.

Miroslav Knedla má za sebou v 18 letech první finále na mistrovství světa v kariéře. V Dohá zaplaval ve finále na 100 metrů znak čas 53.74 a obsadil 7. místo, přičemž od medaile dělilo zlínského gymnazistu jen 38 setin sekundy. „Je to stres. Já jsem si říkal, že do toho půjdu s čistou hlavou, ale i tak ten stres tam docela byl. Před startem jsem docela stresoval, ale snažil jsem se z toho nějak dostat. Já myslím, že se mi to povedlo a že jsem do toho dal fakt všechno. Je začátek sezony a myslím, že start té olympijské sezony nemohl být lepší. Jsem spokojený,“ řekl Miroslav Knedla, který si ještě připsal semifinále na 50 metrů znak, v němž obsadil 12. místo. „Myslím si, že to, co jsem tady dokázal, je pro mě prostě obrovský úspěch,“ ohlédl se Miroslav Knedla za celým šampionátem.

Vedle čtyř finálových účastí a už zmíněných postup do semifinále Barbory Seemanové a Miroslava Knedly byli vidět i další čeští plavci. Daniel Gracík už mohl čerpat ze zkušeností z předchozího mistrovství světa. V Dohá obsadil na 50 metrů motýlek na 13. příčku, když navíc časem 23.45 překonal vlastní český rekord. Ondřej Gemov cílil v Dohá při své premiéře na světovém šampionátu na motýlkovou dvoustovku a podařilo se mu prosadit se do semifinále, ve kterém doplaval na 15. místě.

Velmi pěkné podali i další plavci, kteří sice na semifinále při své první účasti ve světové konkurenci nedosáhli, ale Dohá mohli opouštět spokojení. Barbora Janíčková si při obou svých startech na znakové a kraulové padesátce zlepšila osobní maxima a skončila těsně za postupem na 17. a 20. pozici.  Vojtěcha Netrha pak určitě mohlo těšit 18. místo na jeho nejsilnější trati 200 metrů prsa.

Příští mistrovství světa v roce 2025 se mělo původně uskutečnit v Kazani, ale z důvodu invaze Ruska na Ukrajinu se šampionát uskuteční v Singapuru. Na rok 2027 je naplánováno mistrovství světa do Budapešti.