Sotva skončilo ME v krátkém bazénu a české plavání se už chystá na nadcházející světový šampionát v Dohá, který je na programu ve dnech 2. – 18. února 2024. Český tým se po představí ve všech plaveckých odvětvích patřících do Českého svazu plaveckých sportů, když se po delší době dostaly do nominace i dvě nadějné skokanky do vody. MS v Dohá je prvním z velkých šampionátů, které budou předcházet olympijským hrám v Paříži.
České barvy tak budou vidět v pěti sportech – v bazénovém, dálkovém a synchronizovaném plavání, ve skocích do vody a extrémních skocích. Do nominace se dostalo osm bazénových plavců, čtyři reprezentanti na otevřené vodě, dvě synchronizované plavkyně, dvě skokanky a jeden extrémní skokan do vody. V první polovině šampionátu se představí vytrvalci, skokanky a synchronizované plavkyně a ve druhé části od neděle 11. února půjdou do akce bazénoví plavci a uprostřed závěrečného týdne extrémní skokan do vody Michal Navrátil. České plavání tak v Kataru beze zbytku naplní svůj nový claim a hashtag Jedna voda, jeden tým #JEDNAVODAJEDENTYM.
Nejvíce se v Dohá očekává od Barbory Seemanové, která je mistryní Evropy z roku 2021 na 200 metrů volný způsob a před deseti dny obhájila stříbrnou medaili na stejné trati na evropském šampionátu v krátkém bazénu v Otopeni. Povzbuzená bronzovou medailí z „krátké Evropy“ na prsové dvoustovce absolvuje závěrečné týdny přípravy Kristýna Horská, kterou v létě připravily o start na předchozím MS ve Fukuoce problémy s očima.
Nejzkušenější členkou české výpravy je jednoznačně Simona Kubová, která už se připravuje na své osmé mistrovství světa. Poprvé se Kubová, tehdy ještě pod dívčím jménem Baumrtová, ukázala na plaveckém světovém šampionátu už v roce 2011 v Šanghaji. Její doménou jsou znakové tratě, na nichž se dvakrát dostal na MS do finále. V Barceloně 2013 brala na stovce šesté a o čtyři roky později v Budapešti sedmé místo. V létě ve Fukuoce postoupila dvakrát do semifinále a odvezla si 14.a 15. místo.
Poprvé zamíří na světový šampionát hned čtveřice plavců Barbora Janíčková, Ondřej Gemov, Miroslav Knedla a Vojtěch Netrh. Osmnáctiletý Knedla v roce 2023 získal titul juniorského mistra světa, dvě zlata na juniorské Evropě a bronzovou medaili na ME do23 let. Před několika dny Knedla úspěšně zvládl ME v krátkém bazénu a účast v Dohá bude jeho první vystoupení na seniorském mistrovství světa.
Mezi dálkovými plavci se do týmu vrací účastník olympiády v Tokiu Matěj Kozubek., který ve Fukuoce chyběl, protože nesplnil nominační kritéria. Zkušenosti ze světových soutěží už mají z předchozích let Lenka Pavlacká, za svobodna Štěrbová, i Alena Benešová, které se na MS pravidelně objevují. Svůj druhý start na světovém šampionátu si připíše Martin Straka, který si premiéru odbyl před půl rokem ve Fukuoce.
Synchronizované plavkyně Karolína Klusková s Anetou Mrázkovou nechyběly na MS od roku 2019 a v Dohá si na světové scéně připíšou už svou čtvrtou účast. V roce 2023 obsadily na červnových Evropských hrách v Polsku 10. a 14. místo a následně ve Fukuoce dosáhla na nejlepší výsledek v technickém sólu Karolína Klusková, když skončila na 21. příčce.
Za ostříleného mazáka už platí extrémní skokan do vody Michal Navrátil, který je posledním českým medailistou z mistrovství světa. V Budapešti v roce 2017, kdy extrémní skokané závodili na světové scéně potřetí, bral Navrátil stříbro. Ve Fukuoce český skokan scházel, protože nesplnil pozměněné podmínky kvalifikace, ale v Dohá už bude opět v plné síle.
Na svůj premiérový světový šampionát se mohou těšit dvě mladé skokanky do vody, 15letá Tereza Jelínková a o čtyři roky starší Ivana Medková. Zatímco Jelínková v červnu absolvovala v Polsku mistrovství Evropy, pro Medkovou bude účast v Dohá první velkou mezinárodní seniorskou zkoušou.
MS v Dohá bude první významnou plaveckou událostí v roce 2024.Na začátku léta se pak ve dnech 10. – 23. června uskuteční ME v Bělehradě a na přelomu července a srpna se zraky všech budou upínat k olympijským hrám v Paříži.
NOMINACE ČESKÉHO SVAZU PLAVECKÝCH SPORTŮ
GEMOV Ondřej 12. 6. 1999
KNEDLA Miroslav 18.7. 2005
DÁLKOVÉ PLAVÁNÍ
SYNCHRONIZOVANÉ PLAVÁNÍ
SKOKY DO VODY
EXTRÉMNÍ SKOKY DO VODY
NAVRÁTIL Michal 5. 6. 1985