Kozubek MatejDálkový plavec Matěj Kozubek sice chyběl před měsícem na mistrovství světa ve Fukuoce, ale o víkendu si spravil chuť 5. místem v závodě na 10 kilometrů na Evropském poháru v Šamoríně. Na Slovensku startovala velice početná česká skupina, a i mezi ženami se podařilo dosáhnout na umístění v elitní desítce, když Julie Pleskotová obsadila 10. pozici.

Matěj Kozubek letos získal titul mistra ČR na 10 kilometrů a na stejné trati vyválčil 9. příčku na Světovém poháru v Setúbalu, kde se mu tradičně daří. I když se nezúčastnil světového šampionátu v Japonsku, tak v Šamoríně předvedl velice kvalitní výkon a odvezl si z jihu Slovenska 5. místo. A jen 3 desetiny sekundy scházely, aby Kozubek skončil čtvrtý před Italem Sanzullem.

„V Šamoríně jsem se jako vždy snažil držet, pokud možno v přední části startovního pole. Postupem času se balík plavců více natáhl. Zlom přišel po krmení na konci čtvrtého kola, kde vyrazili první tři plavci. V tu chvíli jsem byl na 5. pozici a čtvrtý Rakušan nezaznamenal včas nástup. I když jsem za nimi hned vyrazil, utvořila se mezera, kterou už jsem nestáhl. Kolo a půl jsem se střídal s italským závodníkem Mariem Sanzullem ve vedení naší pronásledovatelské skupiny. Půl kola před cílem se od nás odtrhl polský závodník a pár set metrů před cílem jsme předstihli Němce, kterému došly síly. Ve finiši nakonec zbylo trochu víc sil italskému soupeři a skončil jsem na 5. místě. S tímto umístěním jsem poměrně spokojený a myslím, že to ukazuje dobrou připravenost na mistrovství ČR za 14 dní v Račicích,“ popsal průběh závodu Matěj Kozubek.

Velmi dobře si vedli i další dva reprezentanti, kteří atakovali první desítku, aby se v cíli objevili těsně za ní. Vojislav Štrba bere 11. a Martin Straka 12. pozic i a do dvacítky se vešli ještě Ondřej Zach a Denis Borovka. Závod vyhrál Marcello Guidi z Itálie.

Ženský závod se v teplém počasí, ale s vodou o teplotě lehce nad 18 stupňů Celsia, povedl Julii Pleskotové, která také navázala na pěkný výsledek ze Setúbalu, odkud si přivezla 12. příčku. V Šamoríně se Pleskotová jako jediná z českých vytrvalkyň dostala do Top 10, když na dohmatové desce byla desátá. Lucie Zubalíková pak obsadila 13. místo. Další tři plavkyně Marie Kopáčová, a hlavně Lucie Netrefová a Leontýna Trněná jsou velice mladé a na evropské vytrvalecké scéně sbíraly v Šamoríně cenné zkušenosti.