EYOF Foltyn medaileVe slovinském Mariboru proběhl od pondělí 23. do pátku 28. července Evropský olympijský festival mládeže, vrchol letošní sezony pro reprezentační tým mladších juniorů. Celkem se ve Slovinsku představilo 95 českých sportovců, z toho 6 plavců a 6 plavkyň. Dvojnásobnou účast ve finále přetavil Jan Foltýn v bronzový medailový úspěch, když na 50 metrů volný způsob časem 23,09 atakoval i český juniorský rekord. Finálové umístění si odváží také Veronika Grusová, Petr Morávek a kraulová štafeta juniorů.

Jan Foltýn z Plavecké akademie Zbůch je juniorem teprve první rok a už na domácím šampionátu ukázal, že s ním musejí jeho soupeři počítat. První finále na EYOF vybojoval na kraulové stovce, kde výrazně vylepšil svůj osobní rekord časem 50,82. V souboji o medaile pak obsadil 6. místo. Skvělou formu potvrdil i v dalších závodech na 200 metrů polohový závod a 100 metrů prsa, kde opět zlepšil svá maxima. Vše ale směřoval k nejkratšímu kraulovému sprintu. Rozplavby, semifinále i finále se plavalo v jeden den a s každým dalším startem se český reprezentant zlepšoval až na finálový výkon 23,09. Tímto časem vybojoval po 4 letech pro české plavání bronzovou medaili a o pouhé 2 setiny zaostal za českým juniorským rekordem Ondřeje Slavíka z letošního roku. Důležité je zmínit, že novou českou plaveckou naději čekají v juniorské kategorii další 3 roky!

„Cíl byl od začátku jediný – získat medaili. Věděl jsem, že budu muset zlepšit osobní rekord, a to se povedlo. Je to velký úspěch nejen kvůli tomu, že soupeři jsou o rok starší. Plavalo semi opravdu dobře, všechny tři padesátky. A co mě čeká teď? Chci se dostat na olympijské hry do Paříže nebo do Los Angeles,“ hodnotil svůj výkon čerstvý medailista.

Finále si ve slovinském Mariboru zaplavala také Veronika Grusová, která do něj postoupila na 200 metrů polohový závod. Jablonecká polohovkářka si dvakrát vylepšila své maximum až na 2:21,36 a ve finále skončila na 6. pozici. Skvělým osobním rekordem se na finálové příčky probojoval také Petr Morávek (USK Praha) na 1500 metrů volný způsob. Po zlepšení o 18 sekund se časem 16:06,34 umístil na 7. místě. Poslední finále na tomto šampionátu získala kraulová štafeta juniorů na 4x100 metrů. Kvarteto ve složení Václav Vaculík, Petr Morávek, Jan Foltýn a Samuel Hübscher zaplavalo čas 3:30,17 a v celkovém pořadí obsadilo 6. příčku.

Do semifinále se podařilo postoupit ještě třem českým plavcům. Celkem čtyřikrát hájila české barvy mezi šestnáctkou nejlepších pardubická Charlene Daniela Crhová - 50, 100, 200 VZ a 200 P. Nejlepší umístění, konkrétně 10. místo, vybojovala na kraulovém sprintu díky osobnímu rekordu 26,74. K postupu do finále ji nakonec scházelo 21 setin. Dalšími semifinalisty byli Jan Šťastný (Kometa Brno) a Rozálie Cejpková (Motorlet Praha), kterým se vedlo v prsových závodech. Šťastný hned první den obsadil v semifinále 200 metrů prsa 15. pozici a odváží si také nový osobní rekord 2:23,96. Cejpkové se dařilo na poloviční distanci, s časem 1:14,21 skončila na 16. místě. Ještě o jednu příčku výše se umístila v úvodu festivalu na 200 metrů motýlek.

Po bronzových úspěších Jana Čejky (2017 - Györ) a Jakuba Bursy (2019 - Baku) si reprezentační výběr mladších juniorů připsal na své konto další medaili, a i vzhledem k vysokému počtu účastí v semifinálových bojích (11x) může ze Slovinska odjíždět spokojen.