KozubekItalieSvětový pohár v dálkovém plavání se po necelých dvou týdnech přesunul z Egypta na svou druhou zastávku do italské Sardinie. V Golfo Aranci panovaly zcela odlišné podmínky než na africkém kontinentu a teplota vody pod 18 stupňů znamenala využití neoprenů. Přihlášeno bylo rekordních 156 závodníků z 27 zemí světa a mezi nimi také 6 členů české reprezentace, pro které se jednalo o nominační závod na letošní světový šampionát.

Na startu závodu mužů chyběl vítěz egyptského závodu Němec Florian Wellbrock, neméně kvalitní náhradou ale byl loňský šampion Ital Gregorio Paltrinieri. Zlatou medaili po velmi vyrovnaném závodě nakonec vybojoval Maďar Kristóf Rasovszky, druhé místo se ztrátou 2,5 sekundy obsadil domácí Domenico Acerenza a třetí skončil po skvělé druhé polovině Němec Oliver Klemet, Paltrinieri dohmátl na 6. pozici.

Tři čeští muži Matěj Kozubek, Martin Straka a Ondřej Zach se velkou část závodu drželi v hlavním balíku, který před posledním kolem ztrácel zhruba jeden a čtvrt minuty na vedoucí sedmičku závodníků. Pro nejlepší umístění z našich si nakonec doplaval Matěj Kozubek, který skončil na 23. místě se ztrátou pod dvě minuty. Necelých 17 sekund za ním dohmátl Martin Straka na 43. pozici a o dalších 1,5 sekundy zpět pak na 45. příčce finišoval Ondřej Zach. Mladší junior Daniel Němec dnes při své světové premiéře doplaval 66. Účast na mistrovství světa v Japonsku vybojovali Martin Straka a Ondřej Zach, kteří měli splněný limit na 5 km z bazénu.

„K závodu se postavilo 86 mužů, což byl poměrně slušný startovní balík a obsahoval i mnoho závodníků z absolutní světové špičky. I když bych byl osobně raději, aby voda měla přes 18 °C a plavalo se v plavkách, tak jsem byl připraven na to, že závod bude v neoprenu. Po startu jsem si vybojoval trochu horší pozici a musel jsem se v průběhu závodu víc snažit postupovat kupředu. To se mi dařilo, a nakonec jsem vybojoval 23. místo, se kterým jsem spokojený. Teď je potřeba pořádně zregenerovat a za týden se pustím do dalšího závodu na 10 km na Světovém poháru v portugalském Setúbalu, dost možná zase v neoprenu,“ shrnul svůj výkon a své další plány Matěj Kozubek.

Vítězka prvního závodu žen Němka Leonie Beck byla narozdíl od svého reprezentačního kolegy na startu i v Itálii. Ačkoli začala o něco volněji než ostatní plavkyně, ve druhé polovině závodu ukázala svou formu a v těsném finiši ovládla další zastávku Světového poháru. Druhá Italka Ginevra Taddeucci v cíli zaostala o pouhých 1,2 sekundy. Bronz zůstává také v Itálii, vybojovala ho Giulia Gabbrielleschi.

Z české dvojice se lépe vedlo Aleně Benešové, která ještě před posledním kolem ztrácela pouze minutu na vedoucí závodnici. Na závěrečných 1500 metrech se ale rozestupy značně zvětšily a česká reprezentantka nakonec v cíli obsadila 33. příčku se ztrátou něco málo přes pět minut. Druhá česká závodnice Lenka Štěrbová ztratila ještě o dvě a půl minuty více a obsadila 39. pozici. Vzhledem k tomu, že splněný limit z bazénu měly obě závodnice, budou nás obě také reprezentovat na letošním světovém šampionátu.

„Ráno byla naměřená voda pod 18 stupňů, což znamenalo povinné neopreny. Z bezpečnostního důvodů je to dobře, ale tento rok jsme nenafasovali nové a ve starém neoprenu jsem od půlky závodu vezla vodu navíc, což mě stálo hodně sil. V posledním kole mi tyto síly chyběly, ale jinak jsem s průběhem závodu spokojená. Pět kol ze šesti jsem závodila se světovou špičkou, dostala jsem hodně ran a pár jich také rozdala. Teď jen sehnat nový neopren a připravit se na další kolo Světového poháru a také na mistrovství světa do Japonska, na které se už moc těším,“ zhodnotila svůj výkon v Itálii česká reprezentantka Alena Benešová.

Už za týden se čeští reprezentanti představí na 3. kole tohoto seriálu, které proběhne v portugalském Setúbalu. Mezi muži bude opět na startu Matěj Kozubek a Martin Straka. V kategorii žen se pak k Aleně Benešové tentokrát přidá Julie Pleskotová.