Benesova Kozubek Soma BaySvětový pohár v dálkovém plavání odstartoval svým prvním dílem v Soma Bay v Egyptě a v závodech na 10 kilometrů mělo české plavání zastoupení mezi ženami i muži. Alena Benešová se v cíli objevila na 14. místě a Matěj Kozubek obsadil v prvním letošním souboji se světovou elitou 17. místo. Oba závody skončily úspěchem německých plavců, když si pro vítězství mezi ženami doplavala Leonie Beck a v mužské kategorii Florian Wellbrock.

Alena Benešová i Matěj Kozubek se letos poprvé představili na mezinárodní scéně, když v březnu vynechali úvodní podnik Evropského poháru v Eilatu a první start ve světové konkurenci absolvovali při Světovém poháru v Soma Bay.

Benešová se po celých deset kilometrů držela kolem patnácté, šestnácté pozice, za níž pak vznikla poměrně značná mezera a česká vytrvalkyně tak patřila do lepší části závodního pole. Následně se po dvou diskvalifikacích Alena Benešová v celkovém pořadí posunula na konečné 14. místo se ztrátou kolem sedmi minut na nejrychlejší Němku Leonie Beck, která vyhrála o 3 sekundy před Nizozemkou Sharon van Rouwendaal. Třetí byla Ana Marcela Cunha z Brazílie.

„Podmínky byly náročné. Dost jsem se prala s vlnami. Bylo to všeobecně jiné než normálně. V prvním kole jsem ani pořádně nevěděla, kde jsem. A to se samozřejmě projevilo ve druhém, kde jsem ztratila kontakt s hlavním balíkem. A pak už se nedá skoro nic dělat. Následně jsem plavala ve skupince s Francouzkou, Maďarkou a Kazaškou. Spokojená s výsledkem opravdu nejsem. Ale chybami se v dálkovém plavání naučím nejvíc. Takže se musím ponaučit z chyb a za dva týdny máme další závod Světového poháru na Sardinii,“ ohlédla se sebekriticky za závodem Alena Benešová.

Matěj Kozubek začal závod kolem 20. místa, aby se mírně posouval dopředu. Ve vlnách Rudého moře nedaleko známého letoviska Hurghada pak v cíli dosáhl na 17. místo, když za nejlepšími zaostal o něco málo více než 4 minuty. Sám pak své vystoupení zhodnotil Kozubek následovně:

„Vzduch měl už v 9 hodin ráno při startu mužů necelých 30 °C, ale bylo poměrně větrno, tak to nebylo tak hrozné. Právě díky větru se na trati vytvořili i slušné vlnky, takže to byl opravdový závod na volné vodě. Voda měla kolem 24 °C, kdyby měla trochu méně, tak bych se nezlobil, ale i tak to nebyl problém. Závod, jehož start se až v posledním call roomu posunul o 30 minut, se rozjel dost rychle a bohužel se mi nepodařilo ve 2. kole udržet hlavní skupinu. Někde od půlky druhého kola jsem se stal vedoucím druhé větší skupiny, a tak jsem plaval až do konce, přesto, že jsem se několikrát snažil, ať mě někdo vystřídá. Ve 4. kole jsme pak dohnali dva odpadlé plavce, kteří již také nadále neakceptovali tempo nejrychlejších plavců a zařadili se do naší stíhací skupiny. Když se za mě zařadil i portugalský plavec, kterého jsme dojeli a držel se mi pak neustále v nohou, tak jsem věděl, že to bude problém. Ale postupně odpadali i další závodníci z naší skupiny, tak jsem nechtěl zpomalovat, abych ho donutil jít přede mě, když by nás zase dojeli ostatní. V cílové rovince jsem pak šel bok po boku se zmíněným Portugalcem Tiago Camposem, kterému se podařilo mě přehmátnout. Tak jsem nakonec ztratil své poslední "semifinálové" 16. místo a skončil sedmnáctý. Ale s výsledkem jsem poměrně spokojený, jednalo se pro mě o první pořádné závody po téměř roce, navíc v moři a s pořádnými podmínkami plavání na otevřené vodě. V každém případě jsem si dobře zazávodil a byl to dobrý trénink do dalších letošních závodů.“

O medailové příčky svedli krásný souboj dva Francouzi Marc-Antoine Olivier a Logan Fontaine s Florianem Wellbrockem z Německa, který sbírá světové a evropské medaile na otevřené vodě i v bazénu. Právě Wellbrock zvládl poslední metry a dohmat ze všech nejlépe a vyhrál o pouhou jednu desetinu sekundy před druhým Olivierem a téměř dvě sekundy před bronzovým Fontainem.

Příští víkend čeká na dálkové plavce druhý závod Evropského poháru LEN Open Water Cupu v italském Piombinu. Za další týden ve dnech 20.-21. května je pak na Sardinii na programu pokračování Světového poháru.