Sterbova 2Domácí sezónu dálkových plavců otevřel zimní republikový šampionát v bazénu v pražském Podolí. Zlaté medaile na hlavní trati 5 kilometrů získali stále ještě mladší dorostenec Daniel Němec a mezi ženami zkušená Lenka Štěrbová. Oba měli závěrečné metry svých závodů pod kontrolou a se solidním náskokem si doplavali pro mistrovské tituly.

Daniel Němec je ročník narození 2006 a svým věkem tak je mladším dorostencem. I když patří mezi talentované vytrvalce, do okruhu hlavních favoritů se před závodem neřadil. Přesto převedl parádní výkon. Od prvních metrů se Němec držel v popředí v první trojce po boku Martina Straky a s mírným odstupem za očekávaným lídrem Matějem Kozubkem. Na třech kilometrech Straku setřásl, dotáhl se na favorizovaného Kozubka a následně se mladý plavec USK Praha dostal na vedoucí pozici. Na dalším kilometru už měl náskok čtyř sekund a v cíli Daniel Němec dohmátl o šest sekund dříve než druhý v pořadí Matěj Kozubek. Třetí místo obsadil Danylo Chobanian.

Ženský závod sliboval souboj dlouholetých rivalek Lenky Štěrbové a Aleny Benešové. První jmenovaná na prvním kilometru vedla před Benešovou s velice těsným rozdílem jedné sekund a dvou desetin a podobně tomu tak bylo i na dvou kilometrech. Na dalších mezičasech se její náskok postupně zvyšoval a kilometr před cílem už byla Lenka Štěrbová ve vedení o 18 sekund, aby celý závod vyhrála rozdílem více než 13 sekund. Druhá skončila právě Alena Benešová a třetí Julie Pleskotová. Pořadí na prvních třech mostech tedy bylo stejné jako před rokem.