zabojnik 01První velké domácí závody plavecké sezóny obstaralo finále republikového šampionátu družstev. O premiérových titulech v letošním roce se rozhodovalo v Pardubicích. Muži místního SCPAP obhajovali loňské zlaté medaile, ale tentokrát skončili třetí za vítěznou Kometou Brno a druhou Slávií VŠ Plzeň. Pardubické muže ale na nejvyšším stupni vystřídaly ženy, když domácí SCPAP za sebou nechalo všechny své soupeřky a bere titul před druhou Slávií VŠ Plzeň a třetími loňskými mistryněmi KPS Ostrava.

SCPAP Pardubice vyhrál v ženské soutěži jeden individuální a jeden štafetový závod, ale i tak se raduje z mistrovské trofeje. Pardubice poctivě sbíraly body a k titulu pomohla domácím plavkyním ohromná vyrovnanost a pravidelná pódiová umístění. Týmy na dalších místech sice měly výraznější individuality, ale v celkovém součtu rozhoduje síla celého družstva.

Slávia VŠ Plzeň toužila po návratu na nejvyšší stupínek opět po dvou letech. Západočešky spoléhaly zejména na kvalitu Kristýny Horské, která dokázala pro své družstvo nasbírat čtyři první místa, když ovládla oba polohové závody na 200 a 400 metrů, prsovou stovku a závod na 200 metrů motýlek. Ani to ale na Pardubice nestačilo a Plzeň se ztrátou 35 bodů obsadila druhou příčku, o 13 bodů před třetím KPS Ostrava. Dokonce mimo první trojku skončila Kometa Brno. A to i přes to, že Alena Benešová vyhrála na třech kraulových tratích na 200, 400 a 800 metrů.

Mužský republikový šampionát ovládla po čtyřech letech Kometa Brno, která se loni musela sklonit před SCPAP Pardubice a před dvěma lety zvítězila Slávia VŠ Plzeň. A tyto tři týmy se praly o zlato i letos. I když Jan Čejka v barvách Pardubic dělal možné i nemožné a vyhrál celkem čtyři závody na 100 a 200 metrů znak a obě polohovky, tak Pardubice zaujaly bronzovou pozici. O titul mistrů republiky se bojovalo až do závěrečné kraulové štafety na 4x100 metrů. Kometa v ní skončila třetí, když za sebou udržela čtveřici Plzně, a přidala do své síně slávy další mistrovský titul. Před Slávií VŠ Plzeň měla v konečném počítání náskok pouhých pěti bodů.

Simona Kubová pak podle bodování FINA dosáhla nejkvalitnějšího výkonu mistrovství, když na 100 metrů znak dohmátla v čase 1:02.09, za který obdržela 792 bodů. Mezi muži získal Matěj Zábojník na prsové dvoustovce 786 bodů za výkon 2:16.43.