Trojice českých plavců se vydala do norského Bergenu na mítink Bergen Swim Festival. Simona Baumrtová, Barbora Závadová a Jan Šefl se představili celkem v jedenácti disciplínách a odváží si sedm medailových umístění. Na 200 metrů volný způsob překonala Simona Baumrtová český rekord a na znakařské dvoustovce ji jen 9 setin sekundy chybělo ke splnění olympijského limitu pro Rio 2016.
Do Bergenu se sjela vynikající konkurence složená z těch největších hvězd v čele s Katinkou Hosszú, Sarah Sjöström nebo Mie Nielsen. Mezi světovými esy se neztratilo ani české trio. Simona Baumrtová plavala dvě znakařské a dvě kraulařské tratě. Na 200 m volný způsob už letos jednou vylepšila české maximum a tentokrát stáhla dalších 22 setin. Nový český rekord má čerstvě hodnotu 2:01.24. V Bergenu se svým výkonem na doplňkové trati obsadila chomutovská plavkyně 4. místo. Na 200 m znak útočila Baumrtová na splnění olympijského limitu. V cíli ji od jistoty cesty do Ria dělilo pouhých
9 setin sekundy, když dohmátla v čase 2:10.69. Rychleji plavala v Bergenu jen fenomenální Maďarka Katinka Hosszú. Na medailovou pozici dosáhla i na 50 m znak, na níž výkonem 29.09 skončila třetí za Hosszú a Dánkou Mie Nielsen. Na všech třech tratích se navíc dostala pod hranici času potřebného pro start na letošním MS v Kazani. Z hodnocení Simony Baumrtové je cítit spokojenost. „Mám za sebou těžké soustředění, a proto jsem tyto výsledky vůbec nečekala. Trochu mě mrzí, že mi k limitu
do Ria chybělo 9 setin sekundy. Byly to pro mě naprosto skvěle odplavané závody. Ve vodě jsem to pocitově byla zase konečně já, což je super pro další práci.“
Barbora Závadová opět potvrdila svou všestrannost. V Bergenu se dvakrát prosadila na druhé místo a dvakrát skončila čtvrtá. Druhých míst dosáhla na 200 m motýlek výkonem 2:14.35 a na krátké polohovce za čas 2:16.23. V obou případech nestačila pouze na Katinku Hosszú. Čtvrtá místa si Závadová zajistila na znakařské stovce a na 200 m prsa.
Jediným Čechem v mužských disciplínách byl Jan Šefl. Plzeňský plavec trénující, stejně jako Barbora Závadová, v Praze na Strahově, proměnil všechny své starty v medailové umístění. Triumf si připsal na motýlkářské padesátce výkonem 25.81, přičemž v rozplavbě plaval o více než sekundu rychleji. Na dalších dvou tratích sice nezvítězil, ale zaplaval pod limit Českého svazu plaveckých sportů pro světový šampionát. Na 100 m motýlek skončil za 53.50 druhý a na dvojnásobné trati výkonem 1:58.54 třetí, když jen 28 setin sekundy zaostal za svým vlastním českým rekordem.