Kubova SimonaSimona Kubová přidala na MS v krátkém bazénu v Melbourne k 11. místu ze znakové stovky o jednu příčku horší umístění z poloviční trati. V semifinále jí k tomu pomohl čas 26.32. Tomáš Franta byl nejdříve blízko postupu do finále, když výkonem 23.05 prošel do rozplavání o poslední místo mezi elitní osmičkou. Jenže kvůli příliš dlouhému vlnění po startu byl následně diskvalifikován.

Pro Simonu Kubovou začala její cesta na trati 50 metrů znak v ranní rozplavbě českým rekordem 26.17 a současně klidným postupem do semifinále. V něm se snažila opět atakovat své osobní maximum a pokusit se protlačit do finále. Časomíra v cíli ukázala Kubové výkon 26.32 a celkové 12. místo, kterým navázala na podobně úspěšné vystoupení ze stovky, na níž skončila jedenáctá.

„V rozplavbách se mi plavalo krásně, český rekord mě mile překvapil. Po zhlédnutí videa jsem chtěla trochu vylepšit obrátku a dohmat. To jsem si myslela, že se mi v semifinále podařilo, ale bohužel to bylo o pár setinek pomalejší. Ale i tak to byl výborný výkon a za osobák po dlouhé době jsem moc ráda,“ ohlédla za oběma dnešními padesátkami Simona Kubová.

Pro Tomáše Frantu se během pár desítek sekund situace totálně proměnila. V samotném boji o postup do finále obracel jako první a v cíli dohmátl v čase 23.05 na 4. místě, v součtu obou semifinálových závodů se pak dělil o 8. příčku. Jeho výkon by znamenal druhé dnešní vylepšení českého rekordu o dalších 21 setin sekundy a zároveň by zamířil s dalšími třemi plavci do rozplavání, v němž by usiloval o poslední volné místo na startu finálového závodu. Jenže hned po startu semifinále bylo Frantovo vlnění příliš dlouhé, tudíž v rozporu s pravidly, Český reprezentant byl diskvalifikován a jeho český rekord ze semifinále je tak neplatný.