Gemov2Tomáš Franta a Ondřej Gemov zaplavali na prvním podzimním mítinku Českého poháru Arena Cupu v krátkém bazénu v Plzni české rekordy na tratích 50 metrů znak a 400 metrů volný způsob. Franta přepsal rekordní tabulky na znakové padesátce výkonem 23.36 a Gemov sesadil z trůnu krále kraulové čtyřstovky Jan Micku časem 3:40.60. Nejhodnotnější výkon skvěle obsazených Plzeňských sprintů předvedla na 200 metrů volný způsob Barbora Seemanová, když dohmátla v čase 1:53.71.

Barbora Seemanová má v sezóně v krátkém bazénu mimořádnou motivaci, protože kvůli zdravotním potížím musela vynechat mistrovství světa i Evropy. Seemanová má za sebou první měsíce přípravy pod novým trenérem Lukou Gabrilem a bylo otázkou, v jaké formě se v Plzni ukáže. Nejlepší česká plavkyně vyhrála dvě disciplíny, potvrdila dva limity pro mistrovství světa v krátkém bazénu v Melbourne a vylepšila si osobní maximum na 50 metrů motýlek časem 26.23. Na kraulové stovce sice skončila druhá za Kanaďankou Kaylou Sanchez, ale výkon 53.14 ji zajistil start v Melbourne. To nejlepší, a další potvrzený limit, předvedla Seemanová na 200 metrů volný způsob. Na trati, na níž se stala loni na jaře mistryní Evropy, zaplavala čas 1:53.71, který byl díky 915 bodům nejhodnotnějším výkonem mítinku.

V mužských závodech si nejvíce „zařádil“ Ondřej Gemov na kraulové čtyřstovce, na níž dosáhl na český rekord 3:40.60 a svůj osobák vylepšil bez dvou setin o dvě sekundy. Jeho čas má hodnotu 890 bodů a znamenal nejkvalitnější výkon Plzeňských sprintů mezi muži. Gemovovu převahu v domácím plzeňském bazénu na Slovanech dokládá i jeho více než sedmisekundový náskok na druhého Zirka z Estonska. Dosavadní český rekord Jana Micky pokořil Gemov o 1.07 sekundy. Na mítinku 23letý plavec, který se připravuje pod trenérkou Petrou Škábovou, potvrdil svůj start v Melbourne i na trati 200 metrů motýlek.

Na světový šampionát v krátkém bazénu se může těšit i Tomáš Franta. V Plzni vyhrál závod na 50 metrů znak v českém rekordu 23.36, když předchozí domácí maximum Jana Čejky zlepšil o 4 setiny sekundy. Franta navíc porazil skvělého rumunského znakaře Roberta Glintu, který skončil druhý. Limit pro Melbourne zaplaval i třetí v pořadí Miroslav Knedla, který potřeboval díky medailím z mistrovství světa juniorů v Limě dosáhnout na B-limit, což se mu také zásluhou času 23.92 podařilo. Franta s Knedlou budou v Melbourne vytížení i na 100 metrů znak. Oba sice nestačili v Plzni na Roberta Glintu, ale Frantových 50.67 znamená A-limit a Knedlových 52.79 požadovaný limit B pro světový šampionát.

Znakové tratě přinesly potvrzení cesty do Melbourne i pro Simonu Kubovou. Elitní znakařka vyhrála v Plzni i závod na 100 metrů motýlek, ale klíčové byly oba starty na 50 a 100 metrů znak. Kratší z obou tratí zvládla za 26.83 a stovku na 57.58 a oba výkony dávají Kubové jistotu pro Melbourne. Totéž se na 100 a 200 metrů prsa podařilo Matěji Zábojníkovi, který rovněž potvrdil svými časy 58.74 (100 m) a 2:07.60 (200 m) objednávku letenky do Austrálie. Kristýna Horská dělí svou pozornost mezi dvoustovky prsa a polohově. Na obou tratích se v Plzni dostala pod A-limit pro mistrovství světa v krátkém bazénu, když na prsové dvoustovce vyhrála a zapsala čas 2:21.65 a v polohovce na 200 metrů, na níž skončila druhá za Sanchez, pak výkon 2:09.99.

I další dvojnásobný medailista z juniorského MS Daniel Gracík využil možnosti prosadit se na světový šampionát v krátkém bazénu v Melbourne přes B-limit. Na 50 metrů motýlek obsadil potřebným časem 23.19 druhé místo, když rychleji plaval jen světový rekordman na této trati Szebasztián Szabó z Maďarska. Z Plzně si veze Gracík ještě jeden úspěch, když na kraulové stovce překonal český juniorský rekord výkonem 48.39. V cíli byl rovněž druhý a opět ho porazil jen Szebasztián Szabó. Právě hvězdného maďarského sprintera zdolal na motýlkové stovce letos už podruhé Jan Šefl. Zatímco v dubnu v Pardubicích se tak stalo v padesátimetrovém bazénu, tentokrát se Šefl radoval v plzeňské pětadvacítce. Šefl dohmátl v čase 51.30 a Szabó o pět setin sekundy za ním. Za zmínku určitě stojí i juniorský český rekord Clementiny Fraňkové, která na 100 metrů polohově nahradila v rekordních tabulkách časem 1:02.73 svůj velký vzor Barboru Závadovou, jejíž výkon vylepšila o 4 setiny sekundy.

Český pohár Arena Cup bude pokračovat šestým mítinkem na začátku listopadu AXIS Cupem v Jihlavě.