BenesovaS dvoudenním zpožděním kvůli vrtochům počasí a se zhuštěným programem začal na mistrovství Evropy v Římě závodní program dálkových plavců. V úvodním závodě na 5 km se v českých barvách představili Ondřej Zach s Tomášem Chocholatým a Alena Benešová. Právě Benešová dosáhla z celé trojice na nejlepší umístění, když ve vodách Středozemního moře na Lido di Ostia obsadila 13. pozici. Mezi muži skončil Zach čtrnáctý a Chocholatý osmnáctý.

Pořadatelé museli pro nepříznivé počasí zredukovat původně čtyřdenní plán závodů dvou dnů a současně zrušili týmový závod na 5 kilometrů. V návaznosti na tyto změny udělal český tým i drobné úpravy v nasazení plavců na jednotlivé tratě, a proto například původně přihlášený Martin Straka do pětikilometrového závodu nenastoupil.

Alena Benešová byla jedinou ženou ve startovním poli na nejkratší trati na otevřené vodě. V cíli se už zkušená reprezentantka, která před čtyřmi lety v Glasgow brala na Loch Lomond šesté místo, objevila na 13. příčce, když v závěru zvládla souboj s Evou Mariel Fabian. Izraelku Benešová zdolala ve finiši o 1.5 sekundy. Zlato získala legenda dálkového plavání Sharon van Rouwendaal z Nizozemska, za níž Alena Benešová zaostala o 1:21.1 minuty. Druhá se dotkla dohmatové desky Maria De Valdes Alavarez ze Španělska a třetí Italka Giulia Gabbrielleschi.

Závod mužů se odehrál plně v režii domácích vytrvalců ověnčených světovými, evropskými i olympijskými triumfy v bazénu i na otevřené vodě. Od začátku diktovali tempo Gregorio Paltrinieri a Domenico Acerenza a v tomto pořadí také obsadili první dvě pozice v cíli. Třetí za nimi doplaval Logan Fontaine z Francie. Z českého dua si vedl lépe Ondřej Zach, kterému v cíli patřila s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze 14. příčka. Tomáš Chocholatý zaznamenal o další téměř minut a půl zpátky 18. místo.

Odpoledne je na evropském šampionátu závod na 25 kilometrů. Česko v něm budou reprezentovat Matěj Kozubek a Martin Straka.