Kubova znakPro životní výsledek si na mistrovství Evropy v Římě doplavala na trati 200 metrů prsa Kristýna Horská. Vynikajícím výkonem a časem 2:26.07 si ve finále zajistila parádní pátou příčku, která je i zatím nejlepším českým umístěním na šampionátu.  O necelou hodinu později pak slavila další postup do finále ze sedmého místa v polohovém závodě na 200 metrů. Finále si vysloužila také Simona Kubová na znakové stovce, kterou do medailového závodu posunul osmý semifinálový čas 1:01.38. Ondřej Gemov rovněž usiloval o postup do finále, k němuž mu na 200 metrů motýlek chybělo 86 setin sekundy, a obsadil 10. místo.

Kristýna Horská vlétla do svého prvním velkého finále v padesátimetrovém bazénu velice odvážně a po první padesátce byla čtvrtá. Další dva bazény absolvovala rozvážně, když klesla na sedmou příčku. V závěru pak předvedla skvělý finiš a posunula se časem 2:26.07 na výborné 5. místo. Jen dvakrát ve své kariéře plavala rychleji, před dvěma lety v Taškentu a loni na olympiádě v Tokiu, kde z toho byl český rekord 2:25.03. Mistryní Evropy je Lisa Mamie ze Švýcarska.

V pondělí večer to ale od Horské ještě nebylo zdaleka všechno! Přibližně 50 minut po finále prsové dvoustovky startovala v semifinále krátké polohovky, a i druhá dvousetmetrová trať v jejím repertoáru jí přinesla postup do finále. Semifinále zvládla podobným způsobem jako ranní rozplavbu, když se po polovině trati posunula ze zadních pozic až na čtvrtou příčku a čas 2:12.99, kterým byla v součtu obou semifinále sedmá. Horská tak během jedné hodiny prožila večer plný radosti.

„Asi si víc vážím pátého místa ve finále. Přece jen to bylo moje první finále ba velké Evropě, takže za to jsem hrozně ráda. Medaile přece jen byla daleko od mého osobáku, takže to mě ani tolik nemrzí. A jsem o to radši, že jsem teď dokázala kvalifikovat do zítřejšího finále na 200 polohovku,“ svěřila se Kristýna Horská se svými dojmy po doplavání druhého z úspěšných závodů, mezi nimiž měla čas jen 50 minut, kdy se toho moc stihnout nedá.

„Doběhla jsem rychle nahoru, rychle jsem se vyplavala jen 300 metrů, abych vyklepala nohy a sundala jsem si plavky, abych se trochu uvolnila. Fyzioterapeutka mě vyklepala během pěti minut, zase jsem si vzala plavky a šla do call roomu. Takže to byl docela fofr,“ popsala Horská několik desítek minut mezi prsovou dvoustovkou a krátkou polohovkou.

Simona Kubová se do semifinálových klání na 100 metrů znak dostala sedmým nejrychlejším časem v ranních rozplavbách a po finále moc toužila, protože na poloviční trati ji k postupu mezi elitní osmičku scházely jen tři setiny sekundy. V dnešním semifinále stovky ale naštěstí setiny hrál ve prospěch české rekordmanky. Kubová se díky nesmírné bojovnosti až do úplně posledních metrů dokázala prosadit na poslední postupovou pozici. Čas 1:00.38 byl o 28 setin rychlejší než výkon z ranní rozplavby a Kubové přinesl nejen letošní maximum, ale hlavně postup do finále.

Ondřej Gemov po ranních rozplavbách vystřídal na 200 metrů motýlek v pozici českého rekordmana Jana Šefla časem 1:57.32, kterým šel vstříc semifinále jako sedmý nejrychlejší. V semifinále opět atakoval české maximum a od postupu do finále nakonec Gemova dělilo na 10. místě jen 86 setin sekundy, když časomíru zastavil na hodnotě 1:57.67.