5 km RaciceV Račicích se rozdělovaly mistrovské tituly na republikovém šampionátu v dálkovém plavání na tratích 5 a 20 kilometrů. Na kratší distanci získali v Labe Aréně zlaté medaile Jan Micka a Alena Benešová. Dvacítka se pak stala doménou sourozenců Štěrbových, když Lenka vyhrála mezi ženami a Vojislav v kategorii mužů. Republikový titul v týmovém závodě na 4 x 1.5 km slaví Kometa Brno.

Na otevřenou vodu si opět odskočil český rekordman z bazénových vytrvaleckých tratí Jan Micka, který bral před dvěma lety prvenství na desítce. Tentokrát v Račicích triumfoval na pětikilometrové trati, když svedl velice pěkný souboj s Ondřejem Zachem. Micka byl ve finiši v cíli o rovnou sekundu dřív než Zach, který před měsícem startoval na mistrovství světa v Budapešti. Vítězství Mickovi vylepšilo náladu v sezóně, v níž se mu nepodařilo kvalifikovat se na světový ani evropský šampionát. „Sezóna nebyla příliš vydařená. Budeme se soustředit, aby se mi podařilo splnit limity na zimní mistrovství světa, což je teď můj nový cíl. Bazén je pořád moje priorita. Přes léto není moc závodů a na volné vodě je to zábavnější a je to pro mě zpestření,“ nastínil Jan Micka plány směrem k MS v krátkém bazénu, které se v půlce prosince uskuteční v Melbourne.

Zatímco Micka rozhodl o své výhře až v závěrečných metrech, v ženském závodě nebylo o výhře Aleny Benešové jasno už dříve. Benešová dohmátla v cílovém prostoru jako první s výrazným náskokem téměř dvaceti sekund před další plavkyní Komety Brno Lucií Zubalíkovou. Třetí místo pak obsadila o dalších 26 sekund zpět Julie Pleskotová.

Závody na 20 kilometrů se staly rodinnou záležitostí Štěrbových, konkrétně Lenky Štěrbové a jejího bratra Vojislava. Lenka nenechala nikoho na pochybách, že právě ona je královnou nejdelších maratónských tratí. V červnu vyhrála závod na 10 km a dvacítku ovládla s velkým náskokem více než dvanácti minut na druhou Julii Pleskotovou a v cíli dosáhla času 4:28:54.4. Bronz získala Pavlína Soukupová. Vojislav Štěrba se musel popasovat s o poznání těžším soupeřem, kterým byl nejlepší český dálkový plavec posledních let Matěj Kozubek, když na oba navíc dotíral i třetí v cíli Denis Borovka. Štěrba udolal olympionika a mistra republiky na 10 km Kozubka jen o 6 sekund a mohl se radovat z cenného skalpu a ze zlaté medaile.

Na programu šampionátu byl i týmový závod, v němž se rozhodovalo mezi čtveřicemi Komety Brno a Bohemians Praha. Vítězství si nakonec veze do Brna A tým Komety ve složení Alena Benešová, Lucie Zubalíková, Matěj Kozubek a David Ludvík. Za nimi skončily dva týmy Bohemians, když druhé bylo áčko a třetí B tým.