Gracik jun mistr Evropy medaileFamózní výkon předvedl na juniorském mistrovství Evropy v plavání v Otopeni Daniel Gracík, který si doplaval na trati 100 metrů motýlek pro zlatou medaili! Časem 52.69 se Gracík jako jediný dostal pod 53 sekund a svým soupeřům prakticky nedal šanci. Český úspěch na této trati podtrhl šestým místem Tobias Kern. Navíc ještě Michal Judickij přidal v polohovce na 400 metrů čtvrté místo, když mu k medaili scházelo jen 29 setin sekundy.

Daniel Gracík sice nebyl nejrychlejší v rozplavbách ani v semifinále, ale nejdůležitější bylo zvládnout co nejlépe finálový závod, což se mu také podařilo. Plavec SCPA Pardubice přijel do Rumunska s osobním rekordem na motýlové stovce 53.67. V rozplavbách dosáhl třetího času 53.74 a v semifinále byl rovněž třetí, ale už zatřásl osobním i českým juniorským rekordem, když dohmátl v čase 53.36. Z juniorských tabulek o 16 setin vymazal Sebastiana Luňáka. Ve finále pak plavec, který se připravuje pod trenérem Martinem Kratochvílem, explodoval až ke zlaté medaili a dalšímu rekordnímu výkonu 52.69. Během dvou dnů se tak dokázal zlepšit téměř o sekundu. Za Gracíkem skončil druhý Dán Casper Puggaard, který sice v polovině trati vedl o dvě setiny, ale v cíli na českého mladíka ztratil 36 setin. Bronz bere Ethan Dumesnil z Francie. Pro Gracíka jde o jeho druhou evropskou juniorskou medaili, když loni v Římě skončil třetí na motýlkové padesátce, která má zítra ráno na programu rozplavby. Gracíkovu triumfu přímo v bazénu asistoval Tobias Kern, jemuž čas 54.03 přinesl 6. místo.

Blízko medaili se ocitl i Michal Judickij na trati 400 metrů polohově. Své možnosti naznačil Judickij už ráno v rozplavbách, které vyhrál v osobním rekordu 4:22.39. Večerní finále rozjel český junior po prvním úseku z osmého místa, aby se postupně posouval dopředu. V polovině trati byl už pátý a před závěrečným kraulovým úsekem dokonce vedl! V poslední stovce bojoval ze všech sil, zaplaval čas 4:22.51, ale i tak se před něho dostala trojice soupeřů v čele s vítězným Polákem Pielou a Judickij tak skončil čtvrtý.