MEJ OW SetubalTýden od závodu Světového poháru patřil portugalský Setúbal opět dálkovým plavcům. Největší vytrvalecká esa vystřídalo talentované mládí při mistrovství Evropy juniorů. V Setúbalu startovala i trojice českých mladíků. Štěpán Rjaško a Jan Carda v mladší kategorii a ve starší pak Marek Matoušek. Z obou závodů vezou domů čeští plavci šestnácté místo, o které se zasloužili na 7.5 km Rjaško a na desítce Matoušek. Carda obsadil na kratší trati 25. příčku.

V kategorii ročníků narození 2005 a mladších reprezentovali české plavání

Štěpán Rjaško a Jan Carda, kteří absolvovali závod na 7.5 km. Štěpán Rjaško se na prvním mezičasu objevil na 20. místě, ale pak začal stoupat pořadím, aby se po celý další průběh závodu pohyboval kolem 15. pozice. V cíli pak časomíra zaregistrovala českého reprezentanta na 16. příčce. Jan Carda měl podobně jako Rjaško pomalejší úvodní fázi závodu, aby se z konce třetí desítky posouval směrem dopředu a ocitl se v cíli na 25. pozici.

Vítězství na 7.5 km získal naprosto suverénním způsobem Sacha Velly z Francie. Velly jakožto jeden z netalentovanějších plavců své generace zvítězil s obrovským náskokem více než jedné a třičtvrtě minuty. Jeho výkon a zlatá medaile rozhodně nejsou nijak překvapivé, protože před třemi týdny vyhrál v elitní seniorské konkurenci závod Evropského poháru LEN Open Water Cupu v Piombinu.

O druhé 16. místo pro český tým se postaral ve starší kategorii plavců narozených v letech 2003 a 2004 Marek Matoušek. V jeho kategorii do 19 let už se závodilo na olympijské distanci 10 kilometrů. Český junior se během závodu pohyboval mezi 13. – 16. pozicí, přičemž do cíle se dostal jako šestnáctý v pořadí. Na desítce obhájil svůj loňský evropský juniorský titul Maďar David Betlehem, který už loni získal při seniorském mistrovství Evropy v Budapešti medaili ve štafetě.