PleskotovaČeská trojice Julie Pleskotová, Martin Straka a Ondřej Zach se představila na prvním závodě letošního ročníku Světového poháru v dálkovém plavání v Setúbalu. Nejvíce se na trati 10 kilometrů dařilo Julii Pleskotové, která obsadila 18. místo. Straka se Zachem se v cíli mužského závodu objevili ve čtvrté desítce. Vítězství si z Portugalska odvezli Ital Gregorio Paltrinieri a Ana Marcela Cunha z Brazílie.

Setúbal je tradičním místem skvěle obsazených závodů v dálkovém plavání a konají se tady i olympijské kvalifikace. Před rokem se právě tady kvalifikoval do Tokia Matěj Kozubek. Nejlepší český dálkový plavec posledních let ale v Portugalsku na startu chyběl. Stejně tak i v ženské kategorii nebyly v Setúbalu Alena Benešová s Lenkou Štěrbovou.

Před týdnem na Evropském poháru v Algheru na Sicílii doplavala Julie Pleskotová na 18. místě. Uplynulo o něco málo víc než týden a vytrvalkyně z Bohemians Praha přidala do svých statistik další 18. příčku. Tentokrát ale svůj výkon a umístění povýšila na úroveň Světového poháru. V těžkých podmínkách, kdy teplota vody měla 17.5 stupně Celsia a povinně se plavalo v neoprenech, zvládla závod na 10 km v silné světové konkurenci velice dobře a pozice na konci druhé desítky je určitě příslibem do dalších závodů.

Závod mužů přivítal na startu dvojici českých plavců Martina Straku a Ondřeje Zacha, kteří rovněž absolvovali poslední díl Evropského poháru v Algheru. Straka na Sicílii předvedl parádní výkon, když se o každý metr přetahoval s Matějem Kozubkem, za nímž skončil jen velice těsně dvanáctý. Zach obsadil v Algheru 22. místo. V Setúbalu byl Straka posledním, kdo se dostal pod hranici dvou hodin a dohmátl na 31. pozici. Zach se do cíle dostal o dvě příčky za svým krajanem na 33. místě.

Letošní sezóně zatím vládnou Italové, a zejména Gregorio Paltrinieri, který vyhrál jak Evropský pohár v Algheru, tak i teď Světový pohár v Setúbalu. Za jednou z největších plaveckých hvězd současnosti se umístil se ztrátou dvou sekund další Ital Domenico Acerenza a o dalších 5 sekund zpět pak Kristof Rasovszky z Maďarska. Mezi ženami kralovala Ana Marcela Cunha z Brazílie před Sharon van Rouwendaal z Nizozemska a Němkou Leonie Beck.