Kubova znakNa druhém ze série tří prestižních plaveckých mítinků Mare Nostrum dosáhla Simona Kubová podruhé na medailovou pozici. Stejně jako v Monaku, tak i v Barceloně, brala česká plavkyně 3. místo na trati 100 metrů znak, když ve finále dohmátla v čase 1:01.42. V katalánské metropoli ještě přidala druhé finálové umístění, když na poloviční trati skončila osmá. Barbora Seemanová i přes tréninkový výpadek obsadila 4. místo na kraulové dvoustovce. Dvě finále si veze z Barcelony znakař Tomáš Franta a jedno další specialista na znakové tratě Miroslav Knedla.

Simona Kubová se potkala na konci května s výbornou formou a v nabité konkurenci se jí na jihu Evropy daří. V Monaku se radovala ze třetího místa na 100 metrů znak a stejný výsledek se jí podařilo zopakovat i v Barceloně. Z rozplaveb postoupila elitní světová znakařka jako pátá a ve finále se dokázala výkonem 1:01.42 posunout na 3. příčku. Rychleji plavaly pouze vítězná Kylie Masse z Kanady a druhá její krajanka Ingrid Wilm, když se obě dostaly pod hranici jedné minuty. V Barceloně nastoupila Kubová i na poloviční trati. Znaková padesátka trojnásobné olympioničce her čas 28.76 a 8. příčku. Vítězství opět patří Kylie Masse.

S velkým zájmem byl očekáván start Barbory Seemanové, která měla vinou zdravotních potíží velký tréninkový výpadek, kvůli kterému zrušila i účast na červnovém mistrovství světa v Budapešti. Seemanová se představila na třech tratích a nejvíc se jí dařilo na oblíbené kraulové dvoustovce. Do finále se z rozplaveb kvalifikovala pátým časem 2:00.65. Ve finále atakovala stupně vítězů, aby nakonec obsadila 4. místo výkonem 1:59.50. Na 100 metrů volný způsob šla Seemanová po odstoupení Španělky Lidon Muňoz del Campo do rozplavání o postup do finále z 8. místa. České mistryni Evropy bohužel finále uteklo o pouhé 4 setiny sekundy a celkově skončila časem 55.22 na 10. pozici. Na 200 metrů motýlek se pak Seemanová umístila na 22. příčce.

Velmi dobře si vedli i dva čeští znakaři, kteří si připsali celkem tři finálová umístění. Tomáš Franta usiloval na 100 metrů znak o limit pro mistrovství Evropy, který je stanoven na 54.45. Kvalitním výkonem se prezentoval už v rozplavbě, kterou zvládl třetím časem 54.69. Ve finále Franta doplaval na 4. místě, zlepšil se na 54.65, ale ke splnění limitu mu scházely 2 desetiny sekundy.  Závod vyhrál Ital Thomas Ceccon. Na padesátce už má Franta limit zaplavaný z Eindhovenu a v Barceloně výkonem 25.63 obsadil 6. pozici. O příčku před ním opět prokázal svůj velký talent zlínský junior Miroslav Knedla, který dohmátl v čase 25.49. První v cíli byl Američan Michael Andrew.

Série Mare Nostrum vyvrcholí posledním mítinkem v Canet-en Rousillon.