Kubova znak

Série tří prestižních plaveckých mítinků Mare Nostrum odstartovala prvními závody v Monaku. Mezi plaveckou špičkou byly hodně vidět i Barbora Janíčková a Simona Kubová. Janíčková skvěle zvládla kraulovou stovku, když skončila na 2. místě, a ještě přidala v osobním maximu pátou příčku na poloviční trati.  Kubová dosáhla na 100 metrů znak na parádní 3. místo a na padesátce obsadila 5. pozici. Do finále se prosadil i Jan Šefl, který na 100 metrů motýlek dohmátl jako osmý.

Monaco, Barcelona a Canet jsou tři místa u Středozemního moře, kde se v květnu schází elitní plavci na třech na sebe navazujících mítincích. Na úvod zamířila do Monaka i skupina českých plavců, z nichž se tři umístili na finálových pozicích.

Nejvýše vystoupala ve výsledcích Barbora Janíčková, která se v Monaku představila v kraulových sprintech, a hlavně na stovce prožila dva výtečné závody. Už v rozplavbě ukázala, že si ke Středozemnímu moři přivezla výbornou formu, když do finále postupovala třetím nejlepším výkonem 55.70. Ve finálovém závodě zaplavala téměř identický čas 55.72 a dohmátla jako druhá, když před ní byla rychlejší jen Nizozemka Tessa Giele.

Všechny sprinterské tratě na 50 metrů se plavaly vyřazovacím způsobem, podobným jako při International Swimming League ISL. Barbora Janíčková se na kraulové padesátce dokázala postupným zlepšováním od rozplavby přes osmifinále až do čtvrtfinále dostat na 5. místo. Nejprve začala výkonem 26.03, pak posunula svůj čas na 25.84, aby ve čtvrtfinále získala 5. místo v osobním rekordu 25.60 a jen o 6 setin neprošla do předposlední fáze závodu, v níž čtveřice nejrychlejších usilovala o dvě místa pro finálový duel. V něm pak podle předpokladů vládla Sarah Sjöström ze Švédska.

Dařilo se i Simoně Kubové, která na znakové stovce brala 3. místo za čas 1:01.23, když rychleji plavaly pouze vítězná Ingrid Wilm z Kanady, která jako jediná pokořila hranici jedné minuty, a Francouzka Pauline Mahieu. „Stovka se mi plavala hezky. Jsem ráda, že se technicky zlepšuji, ale s časem moc spokojená nejsem. Ale ve středu jsem se vrátila z měsíčního soustředění a na závody jsme se nepřipravovali, tak uvidíme, jak se bude má výkonnost vyvíjet v následujících závodech série,“ ohlédla se za povedeným závodem Simona Kubová.

Kubová se rozhodně neztratila ani na znakové padesátce, na níž se česká rekordmanka prosadila až do čtvrtfinále, v němž si zajistila 5. místo. Od postupu do dalšího kola, v němž se bojovalo o medailové pozice, jí dělilo 35 setin sekundy. I na této trati zvítězila Kanaďanka Ingrid Wilm. „Padesátka znak byla slušná až v mém posledním kole, ale pořád to není úplně ono. Ale systém sprinterského závodu byl dobrý. Líbilo se mi to, je to zajímavé. U ISL je to výrazně fyzicky náročnější, protože tam se plavou padesátky každé 3 minuty. Tady to bylo rozprostřené během dne. Na druhou stranu jsme téměř neopustili bazén,“ zhodnotila své počínání na nejkratší znakové trati trojnásobná olympionička Kubová.

Účast ve finálové osmičce si z Monaka odvezl také Jan Šefl. Na 100 metrů motýlek nejprve postoupil z rozplavby osmým časem 53.04. Ve finále pak časomíra ukázala výkon 53.45, který znamenal 8. místo. Dramatický závod vyhrál Noe Ponti ze Švýcarska, který o 3 setiny porazil legendárního Jihoafričana Chada Le Close. Třetí pak skončil Maďar Szebasztian Szabó, kterého Šefl na této trati zdolal v dubnu při Velké ceně Pardubic.

Po závodech v Monaku pokračuje série Mare Nostrum v Barceloně, kde se několik českých plavců bude pokoušet o splnění limitů pro mistrovství Evropy, a skončí ve francouzském Canet-en-Roussillon.