Kozubek MatejPo týdnu pokračoval Evropský pohár v dálkovém plavání LEN Open Water Cup, který se v rámci Itálie přestěhoval z Piombina na Sicílii do Alghera. Na startu závodu na 10 km byla početná skupina českých vytrvalců, kteří byli hodně vidět a atakovali umístění v elitní desítce. Na top 10 sice nakonec nedosáhli, ale 11. místo Matěje Kozubka a dvanácté Martina Straky jsou nadějným příslibem do dalšího průběhu sezóny. V ženském závodě byla Alena Benešová třináctá. Lenka Štěrbová doplavala o tři a Julie Pleskotová o pět míst za ní.

Matěj Kozubek a Martin Straka předvedli parádní výkony, a hlavně se nezalekli velkých jmen ve startovní listině. Oba se pak do cílového prostoru dostali rameno na rameno a v těsném českém souboji nakonec pro sebe urval 11. místo Kozubek a Straka dohmátl jen o 2 desetiny za ním. Příjemným zjištěním je i Kozubkovo zlepšení oproti závodu v Piombinu, kde obsadil 26. místo.

„Závod se rozjel trochu pomaleji a jako vždy jsem se snažil držet co nejvíc vpředu. V nájezdu do posledního kola jsem se trochu propadl, protože jsem se jel napít, i když většina kluků na špici pokračovala dále. Pak jsem bojoval, abych porazil co nejvíc soupeřů v cíli. Asi i díky tomu, že jsem plaval 2 kola na čele a nešetřil moc síly, tak v cíli jsem toho měl docela dost. S Martinem jsme oba plavali kolem Itala Daria Veraniho, kterého jsme se snažili zavřít, ale on není rozhodně žádný amatér a podařilo se mu nás pak oba porazit,“ popsal průběh závodu Matěj Kozubek.

Nejlepší český dálkový plavec a účastník olympiády v Tokiu pak vyjádřil spokojenost i s umístěním. „Samozřejmě že by bylo hezčí, kdyby výsledná pozice byla v top 10, nebo jednociferná, ale se svým výkonem jsem spokojený. Myslím si, že ukazuje, že příprava před vrcholnými soutěžemi je na dobré cestě.“

Na startu byli i další čtyři čeští plavci. Ondřej Zach s Markem Matouškem dokončili závod ve třetí a Denis Borovka a David Ludvík ve čtvrté desítce. Závod zcela ovládli domácí Italové, kteří obsadili prvních pět míst. Na stupně vítězů se pak dostali vítězný Gregorio Paltrinieri, druhý Domenico Acerenza a třetí Marcello Guidi.

Vydařený závod za sebou mají i české vytrvalkyně, které se hned tři vešly do první dvacítky pořadí. Nejlepší z nich, Alena Benešová, dohmátla na 13. místě. Kvalitní výkon předvedly i Lenka Štěrbová na 16. příčce a mladá Julie Pleskotová o další dvě pozice zpět. A navíc Lucie Zubalíková doplavala jen těsně za dvacítkou na 22. místě.