Kozubek MatejEvropský pohár v dálkovém plavání LEN Open Water Cup měl v italském Piombinu na programu svůj druhý závod letošního ročníku. Při úvodním podniku v Eilatu ještě nikdo z českých plavců nestartoval, ale do Piombina už zamířil nejlepší český plavec na otevřené vodě Matěj Kozubek, který ve skvěle obsazeném závodě na 10 kilometrů obsadil 26. místo.

Matěj Kozubek si před pár dny při kontrolních závodech v pražském Podolí zajistil účast na mistrovství světa v Budapešti a do Piombina se vydal jako jediný z českých vytrvalců. Závod evropského poháru přilákal do Piombina velice silnou konkurenci a také dost početné startovní pole. Matěj Kozubek při své letošní premiéře v LEN Open Water Cupu obsadil 26. příčku.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo o můj 1. letošní mezinárodní závod, tak s výsledkem i umístěním jsem docela spokojený, jen bych byl raději, kdyby ztráta na vítěze byla trochu menší. Přestože se závod kvůli teplotě vody 17,3 °C, plaval v neoprénech, tak se začalo poměrně rychle. Na startu mělo být 96 plavců, ne všichni nastoupili, takže to zpočátku byla dost velká pranice, ať člověk chtěl, nebo ne. Během 3 kol se balík plavců natáhl v delšího hada. V průběhu 4. kola jsem dostal menší krizi a ta způsobila, že se kus přede mnou roztrhl balík. Když jsem se dostal dopředu a zkoušel přede mnou plavce doplavat, tak už se to nepodařilo. Zbytek závodu jsem se pohyboval na předních pozicích této skupiny, která vznikla, a i přes nástup maďarských plavců, kteří si chtěli finišem vylepšit pozici, se mi podařilo je všechny nechat za sebou a skupinu vyhrát,“ zhodnotil závod Matěj Kozubek.

Na startu byla velice silná skupina domácích plavců v čele s Gregoriem Paltrinierim, která se snažila nahánět mladičkého Sachu Vellyho. Teprve 17letý Francouz se ale motivovanými Italy nenechal „ulovit“ a vyhrál s náskokem 3 sekund před Marcellem Guidim a už zmiňovaným Paltrinierim. Italové až na nejvyšší příčku ale závod ovládli, protože v elitní desítce obsadili všechny pozice od druhého do sedmého místa.

V ženské kategorii byla situace velice podobná té ze závodu mužů. I tady Italky atakovaly špici, ale na vítězství rovněž nedosáhly. Ženskou desítku vyhrála Leonie Beck z Německa, za níž další tři příčky patřily Italkám. Od druhého do čtvrtého místa se seřadily Rachele Bruni, Giulia Gabbrielleschi a Ginevra Taddeucci.

Evropský pohár bude pokračovat opět za týden, a i další závod se uskuteční v Itálii, konkrétně v pátek 20. května v Algheru.