Sterbova LenkaDomácí sezónu dálkových plavců otevřel zimní republikový šampionát v bazénu v pražském Podolí. Zlaté medaile na hlavní trati 5 kilometrů získala dvojice zkušených plavců Ondřej Zach a Lenka Štěrbová. Oba měli závěrečné metry svých závodů pod kontrolou a se solidním náskokem si doplavali pro mistrovské tituly.

Ondřej Zach už několik let patří mezi českou špičku, ale mezi hlavní favority se před závodem neřadil. Přesto převedl parádní výkon. Od prvních metrů se Zach držel v popředí a po prvním kilometru vedl o tři sekundy. Postupně svůj náskok navyšoval a v cíli dohmátl o více než dvacet sekund dříve než druhý v pořadí Tomáš Chocholatý, který stále spadá do kategorie starších dorostenců. Třetí místo obsadil Martin Straka.

Olympionik Matěj Kozubek tentokrát na začátku sezóny mezi medailisty chyběl. Úspěšný reprezentant a čtvrtý z posledního MS skončil pátý, když mu k medaili scházelo 22 sekund.

Ženský závod sliboval souboj dlouholetých rivalek Lenky Štěrbové a Aleny Benešové. První jmenovaná na prvním kilometru vedla před Benešovou s velice těsným rozdílem dvou desetin sekundy. Na dalších mezičasech se její náskok nepatrně zvyšoval a kilometr před cílem už byla Lenka Štěrbová ve vedení o 18 sekund, o které také celý závod vyhrála. Druhá skončila právě Alena Benešová a třetí Julie Pleskotová.