Seemanova 2021 05 17 preliminarySkvělý začátek plaveckého roku 2022 zažila na mítinku v Marseille Barbora Seemanová. Nejlepší česká plavkyně se v prvních závodech sezóny radovala z českého rekordu na 50 metrů motýlek 26.43. Navíc vyhrála svou hlavní trať 200 metrů volný způsob a na poloviční trati skončila čtvrtá. Vedle Seemanové se prosadili i další čeští plavci, kteří přivezli celkem sedm medailových umístění. Postarali se o ně Kristýna Horská a mladíci Miroslav Knedla a David Koutný.

Barbora Seemanová po zranění zad z konce loňského roku zamířila na první závody do Marseille a na úvod sezóny pokořila český rekord ve své doplňkové disciplíně 50 metrů motýlek. Navíc ve Francii vyhrála svou hlavní trať 200 metrů volný způsob a skončila čtvrtá na kraulové stovce.

V dlouhém bazénu se česká plavecká hvězda představila poprvé od olympiády v Tokiu, tedy více než po půl roce. V závodě na 50 metrů motýlek skončila třetí v čase 26,43, čímž ubrala šest setin z téměř šest let starého českého rekordu Lucie Svěcené.

"Odjížděla jsem do Marseille s tím, že půjde spíše o trénink. Nic moc jsem od toho neočekávala, což je vzhledem k mé povaze docela těžký úkol. Hned první start ale naprosto překonal mé očekávání. Vůbec jsem netušila, že bych mohla být něčeho takového schopna. Mám z toho samozřejmě obrovskou radost," zhodnotila rekordní závod Barbora Seemanová.

Mistryně Evropy z kraulové dvoustovky z loňského šampionátu v Budapešti kralovala na své nejsilnější trati a vyhrála ji v čase 1:59.31, na stovce pak dohmátla jako čtvrtá výkonem 54.63.

"Chtěla jsem 200 metrů zaplavat pod dvě minuty a 100 metrů pod 56 vteřin. Vůbec jsem nečekala, že to zvládnu tak hluboko pod 56 vteřin. Máme strašně moc nových věcí, na které se můžeme zaměřit. I díky tomu, že jsem zpátky v tréninku a nemám žádné omezení, což je super. Můžu se do všeho opřít," svěřila se pozitivně naladěná Seemanová.

Kristýna Horská vyhrála polohovou a prsovou dvoustovku a byla třetí na dlouhé polohovce. Při svých vítězných závodech musela Horská bojovat o prvenství až do úplně posledních metrů. Polohovku na 200 metrů vyhrála jen o 9 setin sekundy před Maďarkou Pannou Ugrai v čase 2:14.31. Na prsové dvoustovce dosáhla svého triumfu výkonem 2:27.42 a o 11 setin zdolala druhou Lisu Mamie´ ze Švýcarska. Horská ještě přidala bronzovou příčku na dlouhé polohovce. Výkonem 4:40.24 zaostala za vítězkou Alessiou Polieri z Itálie o 1.24 sekundy.

Parádní výkony předváděl Miroslav Knedla. Nadějný junior ze Zlína, jehož doménou jsou znakové tratě, splnil limity na 50 a 100 metrů znak na MEJ a MSJ. Znakovou padesátku vyhrál (25.47) a na stovce (55.59) ovládl finále B a skončil celkově devátý. Medailista z loňského juniorského ME David Koutný zvládl výborně závod na 400 metrů volný způsob. Mladý plavec z PK Nový Jičín dosáhl druhého času 3:55.45 a rychlejší byl v cíli pouze Estonec Kregor Zirk.