Seemanova2Mistrovství světa v krátkém bazénu v Abú Zabí přineslo české výpravě v první den tři postupy do semifinále. Odpoledne se o finále poperou Simona Kubová a Tomáš Franta na 100 metrů znak a Matěj Zábojník na prsové stovce, který navíc výkonem 57.71 pokořil vlastní český rekord. Kubová dosáhla šestého, Zábojník desátého a Franta dvanáctého času. Pouhých 5 setin sekundy scházelo Barboře Seemanové k finále na její nejsilnější trati 200 metrů volný způsob. Časem 1:54.75 skončila na devátém, tedy na prvním nepostupovém místě.

Simona Kubová před deseti dny s týmem Energy Standard vyhrála celkové pořadí International Swimming League v Eindhovenu a dobré rozpoložení si přivezla i na Střední Východ. Kubová dokázala ve svém prvním startu na šampionátu zaplavat šestý nejrychlejší čas na 100 metrů znak a s přehledem se z rozplaveb kvalifikovat do semifinále. Výkon 57.06 je navíc nejlepším časem Kubové v této v sezóně.

Stejná trať mužů měla dvojnásobné české zastoupení a z pohledu postupu do semifinále padesátiprocentní úspěšnost. Na semifinálovou účast se může těšit český rekordman Tomáš Franta, který se mezi nejlepších šestnáct plavců prosadil díky času 51.04 jako dvanáctý v pořadí. Blízko semifinále byl i Jan Čejka, jemuž na děleném 18. místě chyběly při výkonu 51.30 jen 4 setiny sekundy, aby se vešel alespoň do rozplavání o šestnáctou, poslední postupovou, příčku.

Dvojnásobnou radost prožil v rozplavbách na 100 metrů prsa Matěj Zábojník. 21letý prsař se na podzim potkal s výbornou formou a po úspěšně zvládnutém listopadovém evropském šampionátu v Kazani, pokračuje v parádních výkonech i v Abú Zabí. Ve světové konkurenci vylepšil svůj český rekord o dvě setiny sekundy na 57.71, kterým postoupil do semifinále jako desátý.

Podobně jako v případě Jana Čejky hrály setinky důležitou roli i u Barbory Seemanové. Mistryně Evropy a šestá z olympiády usilovala na kraulové dvoustovce o postup do finále, když na mistrovství světa v krátkém bazénu se v závodech na 200 metrů neplavou semifinálové závody a postupuje se rovnou do finále. Průběh rozplaveb byl nesmírně vyrovnaný a v neprospěch Barbory Seemanové rozhodlo pouhých 5 setin sekundy, o které české reprezentantce unikla finálová účast. Vyrovnanost výsledků rozplaveb potvrzuje Seemanové ztráta jen 37 setin sekundy na čtvrtou Francouzku Charlotte Bonnet.

„Mrzí to hodně a asi ani ne tak mrzí, jako že jsem naštvaná sama na sebe. Jsou to setiny, ale ten čas je stejně pomalý, takže mě to strašně štve. Celý závod se mi už od začátku nejel vůbec dobře. Měla jsem problém se už v call roomu zahřát, protože je tady celkem zima. Už před startem se staly chyby, start byl pomalý a rozplavba taky. A nedokázala jsem jet svůj závod. Snažil jsem se jet svůj závod, protože jsme jela dobře první stovku. Pak jsem viděla, že ani Marit Steenbergen nepřidává a všem se nám to jelo tak nějak těžko, takže jsem spíš snažila přidat a předjet jí. Bohužel to o pár setin nevyšlo,“ svěřila se po závodě Radiožurnálu Sport Barbora Seemanová, která se letos připravovala hned na několik vrcholných akcí od ME v Budapešti přes olympiádu v Tokiu a evropský šampionát v Kazani. Plavecká sezóna je i proto letos neobvykle dlouhá a nabitá.

„Aby toho nebylo málo, tak jsem před odjezdem řešila zdraví a trochu jsem vypadla z tréninku. Je to vlastně ukazatel toho, že to (letos) bylo dlouhé. Neřekla bych, že jsem měla čtyři vrcholy, protože ISL byla spíše trénink. Prostě to nevyšlo v moment, kdy to mělo vyjít. Měla jsem trochu problém se zády, skříplý nerv. Snažila jsem se dát do kupy a bylo to trochu náročnější. Ale vůbec to nechci svádět na záda, celý ten závod byl pocitově i takticky špatný, a to byl ten důvod,“ uzavřela Seemanová hodnocení kraulové dvoustovky.

Vedle Seemanové a Čejky se mimo postupové pozice octili ještě čtyři čeští plavci. Sebastian Luňák na 200 metrů motýlek ale předvedl osobní rekord 1:53.28 a obsadil velmi pěkné 15. místo. Kristýna Horská skončila na dlouhé polohovce dvacátá a Ondřeje Gemova s Janem Mickou registrujeme ve výsledcích kraulové čtyřstovky ve čtvrté desítce.

Současně s mistrovstvím světa se v Abú Zabí koná i závěr Světového poháru v dálkovém plavání. Závod na 10 kilometrů absolvovala i Lenka Štěrbová, která se v cíli objevil na 35. místě v čase 2:04:37.90. Pohárové finále patřilo Leonie Beck z Německa.