HorskaStejně jako před rokem se na konci září v Pardubicích uskutečnilo Mistrovství České republiky družstev v plavání, které se v letech před pandemií konalo na začátku sezóny v březnu. Muži Komety Brno si po roční pauze vzali mistrovský titul zpět do svého držení a v ženské soutěži obhájila zlaté medaile Slávie VŠ Plzeň v čele s nejúspěšnější plavkyní šampionátu Kristýnou Horskou.

Kometa Brno bývala mezi muži prakticky neporazitelná a vládla na domácí klubové scéně téměř 25 let. Až před rokem ji sesadil z mistrovského trůnu tým Slávie VŠ Plzeň, který loni získal tituly v obou kategoriích. Zdravé naštvání po dlouholeté ztrátě suverenity zafungovalo u Komety na jedničku a brněnští muži si prvenství uzmuli zpět do svých rukou.

Duel Komety a Slávie VŠ Plzeň byl ale vyrovnaný a dramatický až do úplného konce a o zlatu pro Kometu rozhodl rozdíl pouhých 9 bodů. Hlavní oporou Komety byl Filip Chrápavý, který vyhrál obě prsové tratě a také přidal důležité body za druhé místo v závěru závodního programu na krátké polohovce. Znovunabytí poháru pro vítěze pojistila v posledním závodě svou výhrou štafeta Komety na 4x100 metrů volný způsob.

Západočechy táhl k výšinám zejména Ondřej Gemov, který triumfoval ve třech závodech na 400 a 800 metrů volný způsob a 200 metrů motýlek. Právě reprezentant Gemov měl velkou zásluhu na stříbrném úspěchu Slávie VŠ Plzeň. Vůbec poprvé v historii dosáhl na medaili Plavecký klub Nový Jičín, v jehož řadách si skvěle vedou mladíci David Koutný a Šimon Vavřín. Nejvíce závodů vyhrál v Pardubicích domácí olympionik Jan Čejka, který ovládl obě znakové tratě i obě polohovky. Jeho Pardubice skončily šesté.

Ženám kralovala tak jako loni Kristýna Horská, která vyhrála čtyři závody a také si na trati 200 metrů prsa připsala bodově nejhodnotnější výkon šampionátu. Za čas 2:29.66 brala 803 bodů. K titulu Slávie VŠ Plzeň pomohla Horská vedle prvního a druhého místa ve štafetách ještě vítězstvími na tratích 100 metrů prsa a v obou polohových závodech.

Velké uznání zaslouží Simona Kubová ze Slávie Chomutov. Elitní znakařka ještě v pátek večer plavala International Swimming League v Neapoli, kde vyhrála s týmem Energy Standard, a v sobotu odpoledne už nechyběla na startu republikového šampionátu družstev. Slávii Chomutov dodala hned tři prvenství na obou znakových tratích a na 100 metrů motýlek.

Za vítěznou Slávií VŠ Plzeň, která obhájila loňský triumf, skončily týmy KPS Ostrava a Komety Brno.