Kompletní česká plavecká špička startovala na 4. kole Českého poháru v Pardubicích. Nejvíce prvenství získala Barbora Závadová, která vyhrála čtyři finále a mezi muži také se čtyřmi triumfy Jan Micka. Micka navíc čtyřikrát porazil výborného Slováka Nagyho. Zajímavý souboj svedly na 100 m prsa Martina Moravčíková s Petrou Chocovou. Simona Baumrtová se představila ve dvou závodech a odváží si jedno vítězství.
Mužské disciplíny slibovaly napínavé duely mezi Janem Mickou a vynikajícím slovenským reprezentantem Richardem Nagyem. Oba plavci se utkali před dvěma týdny v Bratislavě, kde Micka vytvořil nový český rekord na 1 500 m volný způsob a Nagyho porazil. Následně se pak připravovali na týdenním společném soustředění. V Pardubicích se rvali o prvenství na 400, 800 a 1 500 metrů volný způsob a vždy těsně zvítězil talentovaný Čech. Micka ještě přidal prvenství i na kraulařské dvoustovce, kde Nagy těm nejlepším nestačil a obsadil pátou příčku.
Podle Jana Micky to byl na obou nejdelších tratích nesmírně vyrovnaný boj. „Ani v jednom závodě jsem se necítil úplně ideálně. Na patnáctistovce jsem se chtěl přiblížit svému času z Bratislavy. Ale už po první stovce, která byla pomalejší, jsem věděl, že to tentokrát nepůjde. Nejprve jsem byl v čele, ale někde na šesti stech metrech mě Richard dojel a pak jsme se tahali. Do poslední padesátky byl mírně vpředu a musel jsem pořádně zabrat, abych vyhrál. V cíli to bylo strašně těsně, doslova o nehty. Osmistovka mi dala hodně zabrat a stála mě hodně sil. Ve vodě jsem měl pocit, jako bych byl po noční šichtě. I tady rozhodl finiš a jsem moc rád, že jsem Richarda porazil.“ Jan Micka si pochvaloval společné bratislavské soustředění. „V Bratislavě to bylo úžasné. Pro mě to byla velká trenérská změna. Trénovali jsme dopoledne na padesátce na Pasienkách a odpoledne v jiném bazénu, kde byla pětadvacítka. Mám z celého soustředění jen pozitivní dojmy a hodně mi pomohlo hlavně psychicky,“ uzavřel Jan Micka.
Barbora Závadová si v Pardubicích naplánovala starty celkem v osmi disciplínách. Ze všech rozplaveb postoupila, ale rozhodla se nenastoupit k finále na 100 a 200 m znak. Na stovce a dvoustovce prsa zaznamenal páté a třetí místo, ale další čtyři finále ovládla. Z vítězství se tak Barbora Závadová radovala na krátké i dlouhé polohovce, na 400 m volný způsob a 50 m znak. Právě na znakařském sprintu scházela česká rekordmanka Simona Baumrtová, která si vybrala závod na 200 m znak, který suverénně vyhrála. Na kraulařské padesátce pak skončila třetí.
Krásný souboj se odehrál na 100 m prsa mezi Petrou Chocovou a Martinou Moravčíkovou. Nestává se často, aby Petra Chocová, která má ve své sbírce medaile z velkých evropských akcí, doma na stovce prohrála. Martina Moravčíková má v úvodu sezónu výbornou formu a časem 1:09,60 odsunula Chocovou až na druhé místo. Prsařka z Bohemians Praha navíc ještě vyhrála i závod na dvojnásobné trati.