CejkaČeské plavání se v úvodu olympiády v Tokiu prezentovalo ve třech disciplínách, jednou ve štafetě a na dvou znakových tratích. Úplně první zápis do olympijské kroniky letošního svátku sportu zanesla ženská štafeta na 4x100 metrů volný způsob, která obsadila 14. místo. Následně se česká pozornost zaměřila na znakovou stovku žen i mužů. Simona Kubová skončila na 27. a Jan Čejka na 30. místě, přičemž do semifinále bohužel nepostoupili.

Barbora Seemanová, Kristýna Horská, Barbora Janíčková a Anika Apostalon vytvořily podruhé v historii samostatné České republiky štafetu na 4x100 metrů volný způsob, do níž se kvalifikovaly díky 11. příčce na MS v Kwangdžu v roce 2019. Naposledy Češky plavaly v královském štafetovém závodě před 17 lety v Aténách, kde skončily třinácté.

Česká čtveřice měla v Tokiu skvělý začátek, když Barbora Seemanová po úvodní padesátce vedla, aby předávala na 3. pozici. Na svém úseku dosáhla mistryně Evropy na kraulové dvoustovce čas 53.86, což je jen 18 setin za jejím osobním i českým rekordem. Ostatní týmy postupně posílaly na jednotlivé úseky větší a větší esa. Česká štafeta dosáhla v cíli 14. čas 3:42.40 a nechala za sebou čtveřici z Hongkongu. Do finále neprošly ani silné týmy Francie nebo Japonska.  Seemanová jako jediná z celého kvarteta už měla za sebou jednu olympijskou zkušenost z Ria 2016.

„Jsme hlavně nadšené, že jsme tady mohly plavat. Každý měl nějaké očekávání, každý byl svým způsobem nervózní. Ale neudělaly jsme žádnou chybu, všechny odskoky byly v pořádku. Za sebe mohu říct, že nejsem ze svého výkonu úplně nadšená, viděla jsem rezervy. Ale plavala jsem čas, který bych měla na téhle úrovni jezdit," svěřila se po závodě pro Sport.cz Barbora Seemanová. Finále ovládly v novém světovém rekordu 3:29.69 Australanky.

Simona Kubová se vydala do Tokia na svou třetí olympiádu, když ty předchozí absolvovala ještě pod dívčím jménem Baumrtová. Rozplavba na 100 metrů znak byla jejím první startem v Tokiu a ve čtvrtek se představí ještě na dvojnásobné trati. Čas 1:01.35 znamenal pro Kubovou 27. místo. K postupu do semifinálové šestnáctky scházelo chomutovské plavkyni 1.31 sekundy. Na předchozích olympiádách skončila Kubová v Londýně desátá a v Riu sedmnáctá.

Na stejné trati si odbyl svou olympijskou premiéru dvacetiletý Jan Čejka. Juniorský mistr světa na padesátce z roku 2019 obsadil 30. pozici výkonem 54.69. Na postup ztratil Čejka 92 setin sekundy. I Čejku ještě čeká závod na 200 metrů znak. Rozplavby jsou na programu ve středu.