Koutny bronzParádně začal juniorský evropský šampionát pro mladé české plavce. V Římě hned na úvod v první finálové disciplíně 400 metrů volný způsob získal David Koutný bronzovou medaili. Během rozplavby a finále dokázal plavec z PK Nový Jičín vylepšit svůj osobní rekord o více než 5 a půl sekundy. Na třetí místo dosáhl Koutný v čase 3:51.06.

David Koutný vstoupil do mistrovství skvěle a z rozplaveb postoupil v novém osobním maximu 3:54.33 do finále jako sedmý. Byla to jakási předzvěst jeho velké jízdy ve finále. Koutný se bojů o medaile nijak nezalekl, a právě on diktoval tempo závodu a až do závěrečné padesátky vedl. V posledních metrech neodolal tlaku vítězného Turka Filize a druhého Lekiče z Bosny a Hercegoviny a ve znovu posunutém osobáku 3:51.06 dohmátl na bronzové pozici.

„Byl to perfektní závod. Šel jsem do toho naplno hned od začátku a jen čekal, jak to v cíli dopadne. V závěru mi trochu došly síly, ale bronzová medaile je pro mě zatím největší úspěch kariéry. Ještě mě na MEJ čeká 800 a 1 500 metrů vilný způsob, rád bych se dostal do finále a tam uvidíme, dám do toho všechno,” svěřil se David Koutný pro facebookovou stránku České plavání.

V průběhu jediného dne se Koutný na kraulové čtyřstovce zlepšil o neskutečných 5.70 sekundy. Doposud byl jeho osobním maximem výkon 3:56.76 z letošního Letního mistrovství ČR v Ústí nad Labem, kde skončil na 3. místě za Ondřejem Gemovem a Janem Mickou. Bronzem navázal David Koutný na úspěšný juniorský šampionát v roce 2019. V Kazani získal Jan Čejka zlato a bronz a Sebastiana Luňák přidal druhou českou bronzovou medaili.

V Novém Jičíně prošel David Koutný od nejmenších žáčků až k trenéru Vlastimíru Pernovi a jeho dceři Evě. Sedmnáctiletý Koutný zaplaval limit pro MEJ i MSJ na 400 a 1 500 metrů už na začátku března v Šamoríně a mohl se tak v klidu připravovat na největší vrcholy letošní sezóny. Světový šampionát v Kazani nakonec Mezinárodní plavecká federace FINA přesunula kvůli pandemii koronaviru až na příští rok, takže „Evropa“ v Římě je pro Davida Koutného i ostatní juniorské reprezentanty klíčovým závodem roku 2021.

V Římě se dařilo i dalším českým juniorům a juniorkám. Šestnáctiletý Daniel Gracík zvládl výborně rozplavbu i semifinále na 50 metrů motýlek a jako osmý se časem 24.29 kvalifikoval do finále. Jana Přibylová se dokázala prosadit z rozplaveb na 50 metrů prsa do semifinále a skončila na 16. pozici.