Daniel Gracik1Přelom června a července patří třem juniorským mistrovstvím Evropy. V Rijece se setkala juniorská elita ve skocích do vody, na Maltě synchronizované plavkyně a v úterý startuje v Římě evropský šampionát bazénových plavců, kterého se zúčastní i devět mladých českých reprezentantů. Na tyto tři akce naváží ještě ve druhé polovině července soutěž v dálkovém plavání v Paříži.

Celou sérii otevřel šampionát ve skocích do vody, jehož dějištěm byla chorvatská Rijeka. Česká republika vyslala do bojů s evropskou špičkou jednu skokanku a jednoho skokana, když se Eliška Mikynová a Josef Hugo Šorejs účastnili závodů ve skocích z 1metrového a 3metrového prkna.

O něco lépe se dařilo Josefu Hugo Šorejsovi, který skončil dvakrát na 15. místě a mnoho nechybělo, aby se prosadil až do finálové dvanáctky, k níž mu ve skocích z 3metrového prkna scházelo 22.5 bodu. Eliška Mikynová dosáhla kvalitnějšího umístění v závodě z metrového prkna, v němž obsadila 25. místo.

Před třemi lety se na Maltě odehrál evropský juniorský šampionát na otevřené vodě a letos malý ostrov ve Středozemním moři přivítal juniorskou špičku v synchronizovaném plavání. Do soutěží se zapojily i české plavkyně, které už mají i zkušenosti ze seniorských závodů a Karolína Klusková bojovala i o účast na olympijských hrách. Její partnerka v soutěži párů Alex Lucie Hrazdirová pak byla v olympijské kvalifikaci náhradnicí. Společně na Maltě ve volných sestavách obsadily 10. místo. V technickém programu pak mladé Češky skončily na 13. příčce.

Karolína Klusková nastoupila do obou závodů jednotlivkyň.  Ve volném sólu zapsala Klusková 12. místo. V technickém programu česká reprezentantka svůj výborný výkon bohužel nezopakovala a v součtu obou disciplín brala 17. pozici.

Od úterý 6. července až do neděle budou o juniorské evropské medaile usilovat bazénoví plavci. Za dějiště šampionátu byl vybrán slavný stadión na Foro Italico, který už v minulosti hostil i mistrovství světa a každý rok se právě tady koná skvěle obsazený mítink Trofeo Sette Colli.

V Římě je připravených devět českých nadějí, šest plavců a tři plavkyně a reprezentační trenér Libor Kohut přihlásil také mužskou a smíšenou polohovou štafetu. Nejvíce startů, celkem pět, mají nahlášených Natálie Tužilová a Jakub Bursa.