Kozubek SetubalMatěji Kozubkovi se splnil sen, když uspěl v olympijské kvalifikaci v dálkovém plavání a pojede do Tokia. V závodě na 10 kilometrů v Setúbalu skončil Kozubek na děleném 12. místě, čímž se těsně vešel mezi postupující. Vítěz Evropského poháru LEN Open Water Cupu 2019 a čtvrtý z mistrovství světa ve stejném roce se olympijských her zúčastní poprvé v kariéře.

V Portugalsku se dnes plaval na desetikilometrové trati velice náročný závod, nejen proto, že se jednalo o olympijskou kvalifikaci. Podmínky byly velmi těžké, o čemž svědčí i dosažené časy nejrychlejších plavců v cíli, když se nikdo nedokázal dostat pod hranici dvou hodin.

Dlouhou dobu se vpředu pohybovalo prakticky celé startovní pole a Matěj Kozubek si svou pozici kontroloval jen s nepatrným odstupem několika sekund na absolutní čelo závodu. S blížícím se závěrem se balík plavců začal natahovat a rozdělovat, přičemž Matěj Kozubek i nadále držel tempo s nejlepšími. Na posledních metrech zažil český reprezentant velice napínavé okamžiky, protože se o postup rval v pětičlenné skupině a na dohmatu tak byl pořádný přetlak. Nakonec patřil Matěj Kozubek mezi ty šťastné a časem 2:02:56.80 si z děleného 12. místa zajistil premiérovou olympijskou účast.

Kozubek si ale prožil pořádné nervy, protože v cíli nebyl jeho kontakt s dohmatovou deskou časomírou zaznamenán, a proto se v původních výsledcích neobjevil a do Tokia měl jet Švéd Elliot Sodemann. Česká výprava podala protest, který byl po prozkoumání videozáznamu uznán. Matěj Kozubek se mohl díky třem desetinám, o které byl v cíli dřív než švédský plavec, radovat z postupu na olympijské hry. Druhý Čech v závodě Vít Ingeduld obsadil 30. místo.

Matěj Kozubek naváže v Tokiu na tři olympijské starty Jany Pechanové v Pekingu, Londýně a Riu. Posledním mužským českým dálkovým plavcem na olympiádě byl v Pekingu 2008 Rostislav Vítek.