Benesova Alena MEDruhá pod čarou postupu skončila Alena Benešová v olympijské kvalifikaci v dálkovém plavání v Setúbalu. V závodě na 10 kilometrů obsadila 23. místo a jen těsně jí unikla cesta do olympijského Tokia. Velmi dobře si vedla i druhá Češka v závodě Lenka Štěrbová, která obsadila 26. místo. V Portugalsku se plavalo celkem o posledních patnáct volných míst v olympijském závodě.

Postupový klíč přiděluje místo prvním devíti v cíli, přičemž z jedné země se kvalifikuje pouze jedna reprezentantka. Dalších pět míst obsadí nejlepší nekvalifikovaní plavci z každého z pěti kontinentů. Hostitelská země, tedy Japonsko, automaticky získala jedno místo. Stejná pravidla platí pro ženský závod i pro zítřejší kvalifikaci mužů.

Na startu v portugalském Setúbalu byly dvě české plavkyně a obě cítily šanci, že by se jim mohlo podařit kvalifikovat se poprvé v kariéře na olympijské hry. Alena Benešová předvedla na desítce v hodně silné světové konkurenci kvalitní výkon a od postupu byla opravdu blízko. Stále ještě mladá plavkyně, které je 23 let, se dostala do cíle na 23. místě, když dosáhla času 2:05:35.90. Lenka Štěrbová dohmátla v čase 2:09:13.50 a doplavala o tři příčky za Benešovou. Ani ona se tak i přes maximální snahu olympijského postupu bohužel nedočkala.

Závod byl hodně náročný a podle slov Aleny Benešové hodně tvrdý, když na trati nikdo nikomu nic nedaroval. „Bylo to těžké. Rány lítaly všude, kde to šlo, a dokonce si vezu monokl. Jsem trochu zklamaná, ale to k tomu patří. Zároveň jsem i ráda, že jsem se posunula, že jsem tu mohla závodit. Už jen reprezentovat na olympijské kvalifikaci je pro mě velkým okamžikem kariéry. Jsem hodně unavená. Doufám, že mi pomůže nějaký odpočinek. Moc děkuju panu trenérovi Vlčkovi. A vypadá to, že ještě nějaký pátek budu muset točit kilometry a pak to vyjde (smích),“ ohlédla se za svým vystoupením v olympijské kvalifikaci Alena Benešová.

Zítra v podvečer je na programu závod mužů, který se rovněž plave na trati 10 kilometrů. Ve hře budou i dva čeští reprezentanti Matěj Kozubek a Vít Ingeduld.