SeemanovaJen něco málo přes týden uplynulo od evropského šampionátu v Budapešti a Barbora Seeamanová přidala na mezinárodní scéně další prvenství. Po zisku titulu mistryně Evropy na 200 metrů volný způsob zvítězila na mítinku ze série Mare Nostrum v Canet-en-Roussillon na kraulové čtyřstovce. Navíc přidala i finále na 50 a 100 metrů volný způsob. Dařilo se i Kristýně Horské, která dosáhla dvou medailových umístění, když skončila druhá v polohové závodě na 200 metrů a třetí na prsové dvoustovce.

Mare Nostrum je série tvořená třemi mítinku v Monaku, Canet-en-Roussillon a Barceloně. Zatímco v Monaku české barvy chyběly, ve francouzském Canet-en-Roussillon se představily Barbora Seemanová a Kristýna Horská.

Seemanová vynechala kraulovou dvoustovku, na níž je čerstvou mistryní Evropy a absolvovala starty na 50, 100 a 400 metrů volný způsob, a také na krátké polohovce. Kraulovou čtyřstovku vyhrála Seemanová v čase 4:11.90 s náskokem 1.37 sekundy před druhou Tamilou Holub z Portugalska.

Na sprinterských tratích měla česká reprezentantka silnou konkurenci hlavně ze Skandinávie, když na startu nechyběla ani jedna z nejlepších plavkyň současnosti Sarah Sjöström, která připravila Seemanovou o medailovou radost na 100 metrů volný způsob. 21letá česká plavkyně dohmátla jako čtvrtá o necelých 6 desetin za hvězdnou Švédkou, která brala bronzovou příčku. Na kraulové padesátce pak Seemanová obsadila výkonem 25.74 dělené 7. místo, když stejně jako na stovce vyhrála Pernille Blume z Dánska.

Barbora Seemanová ve Francii zkusila také polohový závod na 200 metrů a vedla si velmi dobře. Dostala se do finále B, které vyhrála časem 2:18.14, čímž si o rovné 3 sekundy vylepšila na této trati svůj osobní rekord.

Právě polohová dvoustovka je jednou z hlavních tratí Kristýny Horské, což také v Canet-en-Roussillon potvrdila. Ve finále dokázala Horskou porazit o více než 2 sekundy jen legendární Maďarka Katinka Hosszú a česká reprezentantka obsadila 2. místo výkonem 2:14.01.

Horská si připsala parádní umístění také na trati 200 metrů prsa. Česká rekordmanka dosáhla času 2:26.85, kterým si zajistila 3. příčku. Rychleji než Horská plavaly Ruska Julia Jefimova a Jessica Vall Montero ze Španělska.

„Oba závody byly hezky vyrovnané, takže jsme se se soupeřkami pěkně tahaly. S časem na 200 metrů polohově jsem spokojená, byl rychlejší než na ME, a celkově ten závod byl takovej víc prožitej. Jelo se mi to pěkně, ale na konci to štíplo. Od 200 metrů prsa jsem čekala a chtěla rychlejší čas, tak doufám, že se mi to v Barceloně povede,“ zhodnotila oba dvousetmetrové medailové závody Kristýna Horská.

Sérii Mare Nostrum završí o víkendu dvoudenní mítink v Barceloně.