Seemanova 2021 05 19 preliminary18Mistrovství Evropy v Budapešti Barboře Seemanové náramně svědčí. Po finále na kraulové padesátce poplave i finále na 200 metrů volný způsob! Styl, jakým se do boje o medaile dostala, je impozantní. Dopoledne vyhrála rozplavby a večer i semifinále a do finále jde z prvního místa! V semifinále na 100 metrů znak byli ve hře o finále Jan Čejka s Tomášem Franta. Čejka zaplaval český rekord 54.03 a na 9. místě byl prvním nepostupujícím. Franta se pak výkonem 54.21 umístil hned za Čejkou na 10. pozici.

Barbora Seemanová rozdává každým dnem větší a větší plaveckou radost. V pondělí se dvěma českými rekordy kvalifikovala do finále v nejkratším kraulovém sprintu, ve kterém včera skončila v dalším národním rekordu osmá. A ve středu překonala veškerá očekávání. Ranní rozplavby zvládla nejrychleji ze všech a totéž se jí podařilo i ve večerním semifinále. I tentokrát za sebou nechala 21letá Seemanová celé startovní pole a časem 1:57.20 postoupila do finále opět z první příčky!

„Věděla jsem, že chci dojet první nebo druhá, abych měla jistou kvalifikaci. Musím říct, že první stovku jsem jela opravdu na hraně a tu druhou stovku, abych dojela tak, jak jsem chtěla. Náš cíl byl, aby se mi to jelo dobře, abych se cítila fajn, aby pocit byl lepší než třeba čas. Nevážeme se tolik na čas a takhle to je za úkol i ve finále. Jsem ráda, že ve finále jsem uprostřed, protože budu mít přehled o holkách, jak plavou. Ne že bych každou holku sledovala, ale periferně člověk vidí z prostřední dráhy lépe než z kraje,“ popsala svůj semifinálový závod Barbora Seemanová, jejíž druhé budapešťské finále je na programu zítra v 19:02.

Oba znakaři Jan Čejka a Tomáš Franta se v dopoledních rozplavbách na stometrové trati velice těsně protlačili do semifinále. V něm se oba dokázali výrazně zlepšit, předvedli parádní výkony a jen o vlásek se nevešli mezi elitní osmičku finalistů. Jan Čejka si přivlastnil časem 54.03 český rekord, když o 13 setin sekundy pokořil dosavadní nejlepší čas Tomáše Franty a obsadil 9. místo, které je prvním nepostupovým. Hned za Čejkou pak skončil na 10. příčce právě Franta, který dohmátl v čase 54.21 a na 6 setin se přiblížil osobnímu maximu. Oba mladí plavci se prezentovali velmi kvalitními výkony a jen kousek štěstí chyběl, aby se podívali do zítřejšího finále. Devatenáctiletého Čejku od něj dělilo 34 setin sekundy.

„Je trošku škoda, že to nebylo pod 54, to by byl hned lepší čas. Ale jsem s tím strašně spokojený. Jelo se mi pěkně, zlepšil jsem si zase o kus osobák. Takže jsem nadšený, že jsem se přiblížil áčkovému limitu na olympiádu, kdy už mě od něj dělí už asi jen dvě desetiny (53.85), což je super,“ svěřil se po závodě nový český rekordman Jan Čejka.

200 m volný způsob ženy

1. Barbora SEEMANOVÁ                   ČR                   1:57.20           postup do finále