Seemanova 2021 05 17 preliminaryS plnou parádou vstoupila do evropského šampionátu v Budapešti Barbora Seemanová. V úvodní den programu bazénových závodů překonala v rozplavbě na 50 volný způsob svůj vlastní český rekord a dvanáctým časem 24.93 postoupila do večerního semifinále. Blízko elitní šestnáctce se v rozplavbách ocitl i Jan Čejka na 50 metrů znak, kterému k semifinále scházela pouze jedna setina sekunda.

Barbora Seemanová má naplánovány v Budapešti čtyři individuální starty na kraulových tratích od padesátky až po čtyřstovku. Soustředí se hlavně na dvoustovku, ale skvělý výkon předvedla hned při prvním závodě. 50 metrů volný způsob zvládla Seemanová v rozplavbě v čase 24.93, což je nový národní rekord, a jako první Češka se na nejkratší trati dostala pod hranici 25 sekund. Své dosavadní české maximum pokořila o 13 setin sekundy. Výkon 21leté Seemanové znamenal 12. nejrychlejší čas a do semifinále se po redukci pořadí, kdy z jedné země mohou postoupit jen dvě plavkyně, kvalifikovala jako jedenáctá.

„Jsem hrozně ráda, protože ten čas 25.06 byl tři roky zpátky. Takže jsem si říkala, že je to docela ostudné. Jsem ráda, že se mi konečně podařilo prolomit tu smolnou dvacet pětku,“ okomentovala svůj výkon a český rekord Barbora Seemanová pro Český rozhlas Radiožurnál. Druhá česká reprezentantka na této trati Anna Kolářová skončila na 26. příčce.

Jediná setina sekunda dělila od semifinále na 50 metrů znak Jana Čejku. Právě v budapešťské Duna Areně se před dvěma lety radoval na této trati z titulu juniorského mistra světa. V dnešní rozplavbě zaplaval čas 25.29 a obsadil sedmnácté, tedy první nepostupové, místo. Rozdíl jedné setiny sekundy jako by Čejku pronásledoval, protože k olympijskému A limitu na 200 metrů znak chybí mladému plavci z Pardubic rovněž jedna setina. Tomáš Franta se zařadil výkonem 25.42 na 21. pozici a Tomáše Ludvíka se čase 27.27 umístil v šesté desítce.

Vedle českého rekordu Seemanové jsme v rozplavbách zaznamenali i čtyři osobní maxima. Barbora Janíčková atakovala na 100 metrů motýlek hranici jedné minuty, která jí nakonec odolala, ale i tak si Janíčková vylepšila osobní rekord o 31 setin sekundy na 1:00.11 a obsadila 25. místo. Ondřej Gemov byl nejlepší z českého tria na kraulové čtyřstovce. O více než 2 sekundy posunutý „osobák“ 3:53.37 pomohlo plzeňskému plavci na 32.pozici.

„Nemám rád, když na tréninku plavu rychlé časy, ale pocitově se mi plave špatně. Lítal jsem na tréninku časy jako nikdy, ale pocitově to bylo hrozné. To se mi stalo i dnes při rozplavání, že se mi prostě neplavalo dobře. Ale při závodě to bylo jiné, a to je to hlavní,“ řekl po závodě Ondřej Gemov. O dvě příčky za Gemovem skončil Jan Micka a o další dvě Jakub Štemberk.

Na svá maxima dosáhli i prsaři Matěj Zábojník a Filip Chrápavý na stometrové trati. Zábojník dohmátl v čase 1:01.84 a Chrápavý ve stejné rozplavbě o 3 setiny za ním. Oběma jejich výkony stačily na umístění v páté desítce.