Benesova Alena MEAlena Benešová i ve druhém závodě na evropském šampionátu v Budapešti dosáhla na 11. místo. Po jedenácté pozici na 5 kilometrů se jí podařilo docílit stejného umístění i na dvojnásobné trati. Matěj Kozubek se na mužské desítce objevil v cíli na 23. pozici. Pár Karolína Klusková – Aneta Mrázková se rozloučil se soutěžemi v synchronizovaném plavání 14. místem v technickém programu.

Pro dálkové plavce je závod na 10 kilometrů klíčovou disciplínou, protože právě na této trati se plave i na olympijských hrách. Alena Benešová vstoupila do mistrovství Evropy včera 11. příčkou v závodě na 5 km a dnes ji společně s dalšími českými reprezentantkami Lenkou Štěrbovou a Julii Pleskotovou čekala desetikilometrová trať. Na jezeře Lupa začala Benešová velmi dobře a držela se v první desítce. V polovině trati sice spadla na čtrnáctou pozici, ale na vedoucí Sharon Van Rouwendaal, která nakonec stejně jako včera i závod vyhrála, ztrácela jen 10 sekund. S blížícím se závěrem se Benešová posouvala k lepším příčkám a v cíli dohmátla na 11. místě. Julie Pleskotová skončila na 19. a Lenka Štěrbová na 21. pozici.

„Se závodem jsem spokojená. Byl to pocitově rychlý závod, kdy každé další kolečko bylo rychlejší a rychlejší. Vítězná Sharon je jiný level, ta si ovládá závod, jak chce. S výkonem spokojená více než včera na 5 kilometrech a mám před olympijskou kvalifikací, která se plave 19. června, dobrý pocit,“ podělila se po závodě o své dojmy Alena Benešová a reprezentační trenér Jan Srb na ni navázal. „Voda měla oficiálně 17,7 stupně Celsia a jsem rád, že všechny naše reprezentantky doplavaly. Pereme se s velikostmi neoprenu, kdy bohužel není velikost mezi S-M, kterou by potřebovalo více děvčat ve startovním poli, a hlavně naše Lenka Štěrbová. Ale to není výmluva, jen konstatování. Teď potřebujeme dobře zregenerovat, vyplavat se a v sobotu být připravení na štafetu.“

V závodě mužů na 10 km se všichni tři čeští reprezentanti umístili ve třetí desítce. Nejvýše skončil Matěj Kozubek, jehož časomíra registrovala v cíli na 23. místě. Martin Straka doplaval na 26. pozici a Vít Ingeduld o tři příčky za ním. Kozubek se po velkou část závodu pohyboval ve druhé desítce startovního pole, aby v závěru spadl do třetí desítky, a v cíli se objevil s více než dvouminutovou ztrátu na nejrychlejšího Itala Gregoria Paltrinieriho, který vyhrál před Olivierem z Francie a Němcem Wellbrockem. Paltrinieri tak stejně jako Sharon Van Rouwendaal už má v letošní budapešťské sbírce druhou zlatou medaili.