Benesova 2021 05 12 open water 5km 9První závod na evropském šampionátu v Budapešti mají za sebou také dálkoví plavci. Závod na 5 km absolvovali v maďarském jezeře Lupa ženy i muži. Vítězství vybojovali Sharon Van Rouwendaalová z Nizozemska a Gregorio Paltrinieri z Itálie. Českou republiku reprezentovalo hned 6 závodníků, nejlepší umístění vybojovala Alena Benešová, která skončila na 11. místě.

Závod žen na 5 km byl dnes na programu jako první, na start se postavilo 20 závodnic z 11 evropských zemí. Mezi nimi byly také tři Češky – Alena Benešová, Lenka Štěrbová a Julie Pleskotová. Nejlépe si vedla Alena Benešová, která dohmátla na 11. místě a výkonem 1:00:46,1 zaostala za vítěznou Rouwendaalovou o 2 minuty. Lenka Štěrbová se držela blízko své reprezentační kolegyně, za kterou zaostala o 6 sekund a obsadila celkové 16. místo. Premiéru si na seniorském šampionátu odbila Julie Pleskotová, které v závěru nestačila nasazenému tempu a doplavala v čase 1:02:05,9 na 18. pozici.

Velké naděje se v závodě mužů na 5 km vkládaly do Matěje Kozubka, čtvrtého muže z MS 2019. Ten bohužel závod vzdal a české barvy tak mezi 25 závodníky hájili Vít Ingeduld a Martin Straka. Lépe si vedl zkušenější Vít Ingeduld, který v čase 57:03,0 skončil na 20. místě. Pro Martina Straku šlo o premiérový závod na šampionátu dospělých a výkon 58:36,8 ho zařadil na 22. příčku.

Program dálkových plavců pokračuje již zítra, kdy na závodníky čeká trať 10 km, která je zařazena také do programu olympijských her. Ženy odstartují v 10:00 a start mužů je naplánován na 14:00. Závod absolvuje všech 6 českých závodníků – tři muži (Kozubek, Ingeduld, Straka) a tři ženy (Benešová, Štěrbová, Pleskotová). Naposledy se představí také české synchronizované plavkyně Karolína Klusková a Aneta Mrázková, které čeká technická párová sestava.