Sebastian Lunak 2I třetí den mítinku Swim Open ve Stockholmu přinesl českým plavcům spoustu radosti. Barbora Seemanová a Tomáš Franta rozšířili svou sbírku úspěchů o druhé vítězství a o další český triumf se zasloužil Sebastian Luňák. Seemanová kraloval na kraulové čtyřstovce, když závod zvládla stylem start-cíl. Tomáš Franta vyhrál závod na 100 metrů znak v A limitu pro ME v Budapešti. Totéž dokázal i Sebastian Luňák na 200 metrů motýlek, když k evropskému A limitu přidal i osobní rekord. Na stupně vítězů zamířila ještě Kristýna Horská díky třetímu místu na 200 metrů prsa.

Barbora Seemanová navázala na čtvrteční triumf na kraulové dvoustovce vítězstvím i na dvojnásobné trati. Finále na 400 metrů volný způsob ovládla od prvních metrů a po celou dobu závodu před sebe nikoho nepustila. Klíčový náskok si vybudovala ve druhé stovce závodu, kdy svým pronásledovatelkám odskočila více než o sekundu a svůj náskok dokázala uhlídat až do cíle, v němž se ocitla v čase 4:09.87. Za 21letou českou plavkyní skončila druhá Julia Hassler z Lichtenštejnska (4:10.77) a třetí Němka Reva Foos (4:11.43).

„Taktika nebyla asi vůbec žádná. Spíš jsem doufala, že nevytuhnu, že mi to nekousne. Chtěla jsem, aby se mi plavalo pocitově dobře, což se mi povedlo a jsem za to moc ráda. Při závodech nikdy nesleduji soupeřky, takže jsem jela na sebe, tak jak jsem chtěla, a proto jsem se soustředila na svoje tempo, na svoje záběry. Takže jsem nevěděla, jestli jsem první. Snažila jsem se dát do závodu jako vždycky sto procent. Za čas jsem moc ráda, protože jsem opravdu nedoufala, že bych plavala pod 4:10, čekala jsem kolem 4:11 až 4:12. Je to necelou sekundu za osobákem i českým rekordem, což mě mile překvapilo. Jsem proto moc nadšená a mám skvělou náladu,“ pochvalovala si vítězný závod i čas Barbora Seemanová. V závěru finálového bloku pak potvrdila, že má skvělou výkonnost i na sprinterské kraulové padesátce. K pátému místu pomohl Seemanové čas 25.19, což je jen 13 setin za jejím českým rekordem.

Podobně jako Seemanová, tak i Tomáš Franta se ve Stockholmu radoval z druhého prvenství. Včera zaplaval nejrychleji znakovou padesátku a dnes mohl slavit na dvojnásobné trati. Ve finále prolétl 100 znak ve svém čtvrtém nejlepším čase kariéry 54.47 a nejenže vyhrál, ale navíc také splnil A limit pro ME v Budapešti. Druhý český reprezentant Jan Čejka výkonem 55.87 obsadil 5. příčku.

O skvělý počin se zasloužil také Sebastian Luňák na trati 200 metrů motýlek. Mladý plavec USK Praha byl ve finále po první padesátce na čtvrté pozici a v polovině závodu už byl třetí. Ve druhé polovině závodu stupňoval své tempo až k výslednému vítěznému času 1:57.77, kterým si o 22 setin sekundy vylepšil osobní rekord. Luňák dosáhl na A limit pro evropský šampionát v Budapešti a upevnil si pozici nejlepšího českého plavce v této disciplíně s B limitem pro olympiádu v Tokiu. S Luňákem se ve finále představili ještě další tři čeští plavci, Janeček skončil pátý (2:01.46), Gemov šestý (2:02.21) a mladičký Koutný sedmý (osobní rekord 2:05.12).

Medailovou pozici zaujala i Kristýna Horská. Ta dnes měla náročný program, když plavala polohovku a prsa na 200 metrů. Lepšího umístění dosáhla na prsové dvoustovce, na níž dohmátla v čase 2:27.81 na 3. místě. Závod vyhrála Eneli Jefimova z Estonska. V polohovce na 200 metrů, do které nastoupila jen 10 minut po doplavání závodu na 200 metrů prsa, se prezentovala výkonem 2:19.58 a obsadila 7. příčku. Vítězství brala Maďarka Katinka Hosszú.

V akci byl ve finálovém programu ještě Jakub Lahoda. V polohovém závodě na 400 metrů se výkonem 4:35.08 umístil na 5. pozici.